Złota odznaka „Za opiekę nad zabytkami” dla o. Tomasza Janka

21 czerwca 2010 | autor: Klasztor Gdańsk

Podczas majowej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego marszałek Mieczysław Struk uhonorował o. Tomasza Janka – rektora Kościoła św. Trójcy w Gdańsku oraz ks. Jana Flisikowskiego – proboszcza parafii rzymskokatolickiej pw. św. Mikołaja w Wielu złotymi odznakami „Za opiekę nad zabytkami”. Zostały one przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek marszałka.

O. Tomasz Jank stworzył koncepcję renowacji i rewitalizacji gotyckiego kompleksu św. Trójcy w Gdańsku, a poprzez swoje osobiste zaangażowanie sukcesywnie doprowadza do przywrócenia świątyni dawnej świetności. Od 2005 r. nieprzerwanie, z jego inicjatywy, trwają prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane przy gotyckim zespole. Działania te stanowią istotny element w aspekcie ochrony dziedzictwa kulturowego oraz umacniania tożsamości regionalnej i historii regionu. To oczywiście nie jedyna aktywność o. Tomasza. Jest on również pomysłodawcą i założycielem Stowarzyszenia Przyjaciół Kościoła Św. Trójcy „Dziedziniec”, które powstało z myślą o wspieraniu renowacji kościoła pw. św. Trójcy, w tym odbudowy wielkich organów Martena Friese z 1618 r.

Prowadzi cykliczne szkolenia dla przewodników, współpracuje z Zakładem Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Studenci z koła naukowego „Willi Drosta” realizują każdego roku badania, ćwiczenia i projekty dotyczące inwentaryzacji zabytków, programów rekonstrukcyjnych, konserwatorskich i renowacyjnych poszczególnych obiektów zabytkowych. Przy tej współpracy w 2006 r. powstała m.in. pełna dokumentacja konserwatorska, na podstawie której przeprowadzono konserwację gotyckich stalli z prezbiterium kościoła Św. Trójcy.

Drugim uhonorowanym „Za opiekę nad zabytkami” jest ks. Jan Flisikowski, który doprowadził do kompleksowej konserwacji kościoła pw. św. Marcina z Tours w Borzyszkowach, wraz z jego wyposażeniem.

Renata Wierzchołowska
za: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

One Comment

  1. Pawel says:

    Ojcze gratuluje i kiedyś przyjdę posłuchać koncertu
    x Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: