Gniezno: ingres ks. Prymasa Józefa Kowalczyka

26 czerwca 2010 | autor: o. Admin

Gniezno, miasto pełne historii i polskości, kolejny raz stało się miejscem doniosłych wydarzeń: w piękne czerwcowe przedpołudnie odbył się ingres ks. Abpa Józefa Kowalczyka, Prymasa Polski do prastarej gnieźnieńskiej katedry. O godz. 10.oo w Pałacu Prymasowskim zorganizowane zostało spotkanie ks. Prymasa Józefa i ks. Prymasa seniora Henryka z dziennikarzami. Ks. Abp Henryk przedstawił nowego Prymasa wyrażając radość, że jego miejsce zajmuje tak niezwykły człowiek. Z kolei ks. Prymas Józef dziękował ks. Abpowi Henrykowi za wspaniałe dzieła, których dokonał przez lata swej posługi w Archidiecezji Gnieźnieńskiej i poprosił jednocześnie, by nadal je prowadził, a szczególnie piękną inicjatywę Zjazdu Gnieźnieńskiego. Wśród pytań dziennikarzy pojawiło się pytanie o to, czy ks. Prymas już lubi Gniezno. Ks. Abp Józef odpowiedział zwracając się do dziennikarzy: „Musiałbym was zapytać, jak szybko się człowiek zakochuje; powiedzcie”. Za moment padła z boku odpowiedź: „Od pierwszego wejrzenia!” Ks. Prymas z uśmiechem zapytał: „Są tacy, tak?” I dodał, że zmiana miejsca zamieszkania nie jest mu obca. Przyznał, że kiedy przed laty opuszczał rodzinny dom, swoją miejscowość, nie było mu łatwo. Później w Rzymie spędził 24 lata i opuszczenie Wiecznego Miasta też nie było łatwe. Nieco czasu zabrało mu, jak wyznał, przyzwyczajenie się do Warszawy, w której z kolei mieszkał 20 lat. „Przyjechałem tutaj” – kontynuował ks. Prymas – „i widzę wiele rzeczy pięknych, zachwycających; myślę, że coraz bardziej będą mi bliskie i na pewno będę się czuł tutaj dobrze, zwłaszcza, że widzę dobrych ludzi, którzy darzą mnie sercem”. Dziennikarze dopowiedzieli jeszcze, że w Gnieźnie jest wiele ładnych kawiarni, na co ks. Prymas rezolutnie zapytał: „A czy capuccino można tam dostać?” Twierdzącą odpowiedź skwitował lakonicznym: „To dobrze”. Z tego krótkiego spotkania z mediami widać już, że ks. Prymas Józef to człowiek otwarty i pogodny, który chętnie rozmawia z drugim człowiekiem. Przed godz. 11.oo w Pałacu Prymasowskim pojawiali się nowi goście. Przybył m.in. ks. kard. Stanisław Dziwisz, Franciszek Macharski, Marian Gołębiewski, Józef Glemp, ks. abp Stanisław Gądecki. Wspaniały prezent przywieźli ojcowie paulini, którzy pojawili się w sporej grupie: ofiarowali ks. Prymasowi ogromny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

O godz. 11.oo z Pałacu do katedry wyruszyła procesja i tak rozpoczęła się uroczysta liturgia. Na placu przed świątynią witali nowego Prymasa wierni; szczególnie pozdrawiały ks. Abpa Józefa wspólnoty neokatechumenalne z terenu archidiecezji, które wyrażały radość gromkim śpiewem.

Około pięćdziesięciu biskupów kroczyło przed ks. Prymasem, który wkroczył do wypełnionej katedry. Oprócz wiernych świeckich, wielu kapłanów, zakonników, kleryków, sióstr zakonnych (naszą wspólnotę klasztorną reprezentował Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, Pani Gniezna, o. Jacek Korsak oraz bracia postulanci i br. Gienadij) na uroczystość przybyli także przedstawiciele władz świeckich. W pierwszej ławce siedzieli obok siebie Bronisław Komorowski, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Józef Oleksy i Waldemar Pawlak. Był Prezydent naszego miasta, pan Jacek Kowalski oraz przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarnych; przedstawiciele świata nauki (w tym m.in. Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego). nie zabrakło także przedstawicieli bratnich Kościołów chrześcijańskich.

Na początku wszystkich powitał ks. bp Wojciech Polak. Następnie ks. Abp Henryk Muszyński przekazał symbolicznie władzę pasterską ks. Prymasowi wręczając mu pastorał. Odczytany został list Ojca Świętego Benedykta XVI (po polsku i fragment po łacinie) ustanawiający ks. Nuncjusza Pasterzem Archidiecezji Gnieźnieńskiej i Prymasem Polski. Następnie homagium ks. Prymasowi złożyli przedstawiciele wszystkich stanów.

Homilię wygłosił przewodniczący liturgii ks. Prymas.
W trakcie Eucharystii pięknie śpiewał chór.

Na zakończenie ks. Prymas wyraził swoją wdzięczność wszystkim przybyłym (warto wspomnieć, że w katedrze była rodzona siostra ks. Prymasa, Maria). Z kolei ks. Abp Stanisław Gądecki w krótkości słowa życzył nowemu Prymasowi wszelkiego błogosławieństwa. Ks. Prymas podziękował jeszcze za obecność mediom, dzięki którym takie dobre wydarzenia mogą oglądać ludzie w miastach i wsiach naszego kraju i nie tylko.
Uroczyste błogosławieństwo i procesja zmierzająca do Pałacu Prymasowskiego zakończyła uroczystą Mszę św.

Piękna pogoda, uroczysty nastój i doniosłość wydarzenia sprawią zapewne, że dzień ten pozostanie w pamięci mieszkańców Gniezna i tych, którzy do naszego miasta przybyli.
Ks. Prymasowi Józefowi życzymy wiele pokoju, radości, zapału i łaski Pana Boga na czas wypełniania nowego zadania.

Galeria zdjęć znajduje się na stronie Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, Pani Gniezna


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: