Franciszkańscy poeci: o. Kazimierz Kozłowski

15 lipca 2010 | autor: o. Admin

Gnieźnieński klasztor jest miejscem poetyckim. Nie tylko ze względu na urok i tajemniczą surowość wielowiekowych murów, nie tylko dlatego, że w tych murach organizowane są poetyckie spotkania, ale także dlatego, że zamieszkują w nich zakonnicy-poeci.

Jednym z franciszkańskich poetów, z największym dorobkiem literackim i poetyckim doświadczeniem jest o. Kazimierz Kozłowski.

O. Kazimierz urodził się 10 marca 1947 r. w Kolonii Parznice koło Radomia. Jest bratem ks. Janusza Kozłowskiego, również poety. Wstąpił do zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych i w roku 1975 w Darłowie, z rąk ks. Bpa Tadeusza Werno przyjął święcenia kapłańskie. Ukończył również Instytut Studiów nad Rodziną na ATK w Warszawie.
Jako poeta zadebiutował wierszem w tomie „Błogosławiony Maksymilian wśród nas” (1974). Wydał montaż słowno-muzyczny pt. „Tajemnica Ojca Maksymiliana” (1988). Wydał tomy poezji: „Moje głogi” (1988), „Szepty Szpitalne” (2000), „Trzy okna z widokiem na niebo” (2002), „Moja franciszkoterapia na każdy czas” (2009), „Poszerzaj niebo biednych ludzi” (2010), „Zza pazuchy franciszkańskiej” (2010), „Via Dolorosa” (2010). Jego poezja publikowana była m.in. w prasie katolickiej i antologiach: „Łódka Wiosna Poetów” (1976, 1978), „Przed tak wielkim Sakramentem” (1978), „Szaropolskie Srebro” (1992), „Wśród źródła” (1995), „Księga Krzyża” (1998), „Bóg jest miłością” (2000), „O herb Prymasa Tysiąclecia” (2001), „Chrystus drogą” (2002), „Wokół Staffa” (2002), „W objęciach dobra” (2003), „Furtka słońca” (2004), „O dar Eucharystii” (2005), „O Jasnogórską różę” (2007), O statuetkę Apostoła Narodów” (2009).

Wśród licznych nagród literackich o. Kazimierza znajduje się nagroda specjalna w kategorii poezja, przyznana 25 października 2009 r. w Mszanie Dolnej w VII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim i Literackim im. ks. kan. Józefa Jamroza – kapłana i męczennika. O. Kazimierz otrzymał także Medal Honorowy za zasługi dla ekorozwoju w służbie przyrody i człowieka przyznany 10 grudnia 2009 r. przez Stowarzyszenie Ekologiczne w Barcinie z racji piętnastolecia istnienia tej pozarządowej organizacji. W 2008 r. zdobył I miejsce w dziedzinie reportażu w „Tygodniku Powszechnym” za pracę pt. „Przepasane sznurem”. 3 maja 2010 r. o. Kazimierz otrzymał główną nagrodę w Przeglądzie Twórczości Patriotycznej „Dla Ciebie Polsko” w Gnieźnie. Laureat wygłosił wiele prelekcji ekologicznych w duchu św. Franciszka z Asyżu. Wytrwale propaguje zdrowy tryb życia, codziennie pokonuje pieszo blisko dziesięć kilometrów i wciąż twierdzi, że „jedno jabłko z rana i z wieczora zaoszczędzi ci doktora”. Ponadto powtarza za Franciszkiem Karpińskim: „Jeśli chcesz być zdrowym, a lekarz daleki – ruch, wesołość i dieta zastąpią ci leki”. Uprawia też ogródek kwiatowy i przekonuje, że kwiaty są uśmiechem samego Pana Boga. Uwielbia kolarstwo, które obok walorów turystyczno-przyrodniczych jest dla niego doskonałym wentylem antycukrzycowym.

Wiersze o. Kazimierza

Film: o. Kazimierz czyta swoją poezję


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

One Comment

  1. Irena Szulda says:

    żOjcze Kazimierzu! miałam to szczęście spotkać ojca na swojej drodze cierpienia w szpitalu w Gnieznie.Zapoznałam się ze wzruszającą poezją.płynącą z serca,ogromnej wrazliwości i codziennego obcowania z chorymi.
    jestem psychologiem.dostrzegł ojciec,że lubie i czytam poezję Haliny Poświatowskiej.Dostapiłam zaszczytu recenzowania dróg krzyżowych.nad którymi Ojciec wtedy pracowal.Niestety nie znalazłam ich wydania.Próbowałam skontaktować się wielokrotnie,ale nie udało się.Moje zycie zdominowała powazna choroba serca.Teraz chciałam podzielic się radosną nowiną-w pażdzierniku w klinice w Poznaniu miałam wszczepione nowe serce-dostałam wielki dar-nowe życie.Chcę teraz działać na rzecz ideii transplantologii i pomagać innym.Spotkałam na swojej drodze cierpienia „Weroniki,które przykładały mi plastry dobroci”.Życzę Ojcu dalszej twórczej pasji oraz Błogosławieństwa Bożego”.Szczęść Boże!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: