Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Lębork: Ustanowienie sanktuarium

Utworzono: 25-07-2010

Podczas uroczystej Mszy św. w kościele św. Jakuba w Lęborku, biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga erygował w niedzielę 25 lipca diecezjalne sanktuarium św. Jakuba.

Na wstępie homilii bp Szlaga przypomniał biografię św. Jakuba Starszego, Galilejczyka i rybaka, podkreślając jego „gwałtowny temperament” oraz chwile osłabienia wiary. Kaznodzieja zauważył, że istnieją zróżnicowane poglądy naukowców na temat dotarcia Jakuba do Hiszpanii. Jednak „legenda zawiera nie tyle ścisłą prawdę historyczną, ile przepis na czytanie historii, jak ją rozumieć”.

Hierarcha przypomniał dalej, że św. Jakub należy do grona „pierwszych” męczenników z grona apostołów, ale ci „pierwsi” to również św. Szczepan, święci Młodziankowie z Betlejem, także św. Wojciech, św. Stanisław. „Legenda o św. Jakubie ożywia naszą wiedzę, pobożność, także duchowość chrześcijańską związaną z ewangelizacją” – tłumaczył bp Szlaga.

Kaznodzieja przypomniał, że św. Jakub nie mógł pozostać u siebie, skoro słyszał, że „z Ewangelią trzeba iść. Ewangelia pozostaje jako owoc pewnej współpracy ludzi z Bogiem i Bożego błogosławieństwa”. Bp Szlaga przypomniał o dynamizmie głoszenia Ewangelii i o pomnikach jakie stawia się dzisiaj Jakubowie, a którymi są „drogi jakubowe”, które w diecezji pelplińskiej wiodą przez Lębork i Łebę.

Bp Szlaga nawiązał do współczesnej potrzeby głoszenia Ewangelii. „Czasem te krańce świata, gdzie trzeba zanieść Dobrą Nowinę o Chrystusie są blisko nas, u sąsiadów, może w rodzinie. Trzeba ją przypomnieć, bo może zakurzyła się, może zeszła na plan dalszy?” – pytał. Dodał, że trzeba nieść Chrystusa, który „w Ewangelii ciągle jest i wciąż mówi, nie można iść z pustymi rękoma”.

„Nie zatrzaskujmy drzwi jedni przed drugimi. Nie stawajmy wobec siebie na pozycjach wrogich” – apelował biskup i zachęcał również do wspólnej troski o Polskę, o wspólną przyszłość. Na zakończenie podkreślił, że św. Jakub jest „wielkim budowniczym wspólnoty Ludu Bożego” i „wielkim ewangelizatorem”.

Po homilii bp Szlaga odczytał swój dekret o powołaniu pierwszego diecezjalnego sanktuarium św. Jakuba Apostoła.

W uroczystości wzięli udział pielgrzymi z kraju i zagranicy, w tym z Serbii i Słowacji oraz z Żywca i Pomorza, a także przedstawiciele władz samorządowych oraz licznie zebrani rzemieślnicy.

Jak przypomina franciszkanin o. Piotr Pawlik, początek tradycji jakubowej w Lęborku sięga pierwszej połowy XIV w. W kościele św. Jakuba znajdują się od tego roku relikwie Patrona. Regularnie odprawiana jest Msza św. za „społeczność lęborską”, co łączyło się z przygotowaniem do utworzenia sanktuarium. Odpust poprzedziło kilkudniowe przygotowanie, w tym Triduum Jakubowe. Poza tym odbywały się nabożeństwa, także ekumeniczne. Modlitwom towarzyszyły wystawy, koncerty, festyn, Zlot Jakubów, korowód z relikwiami św. Jakuba. W czerwcu odbyło się też w Lęborku sympozjum „Drogi św. Jakuba na obszarze Południowego Bałtyku”. 28 lipca młodzież oazowa poprowadzi ewangelizację na terenie parafii, odwiedzając m.in. mieszkania wiernych.

za ekai.pl

Przejdź do góry strony