Św. Klara, patronka telewizji

11 sierpnia 2010 | autor: o. Admin

W święto dzisiejsze, świętej Matki Klary z Asyżu, zapraszamy do obejrzenia prezentacji ukazującej życie tej niezwykłej postaci. Klara, która otrzymała imię (po łacinie clara znaczy jasna) po objawieniu, jakie jej matka miała nosząc córkę pod sercem, całym swoim życiem, nieugiętą wiarą, odwagą i pragnieniem pełnienia woli Bożej ukazała, jako pierwsza tak głęboko, fascynację drogą św. Franciszka, zaufanie temu świętemu choć nieszablonowemu, a przez to nie od razu docenionemu Asyżaninowi. Klara zapatrzona i pociągnięta bezkompromisowym podejściem Franciszka do szukania i odkrywania Boga nie stała się jednak jego zwykłą kopią, bierną naśladowczynią, ślepą uczennicą; przeciwnie, swą duchową kreatywnością stworzyła swą drogę, duchowość, która także pociągnęła niewiasty najpierw w Asyżu, potem w Italii, a na koniec na całym świecie. I do dziś charyzmat klariański jest natchnieniem dziewcząt, które pragną pełnić wolę Bożą w zakonie Ubogich Pań. Zatem zarówno kobiety jak i mężczyźni, zakonnicy, mogą widzieć w owej Dziewicy z Asyżu przykład fascynacji św. Franciszkiem i pójścia drogą świętego, ale dynamicznie, z wykorzystaniem darów, jakie każdemu przeznaczył dobry Bóg.

Niezwykła jest odwaga tej jasnej niewiasty, odwaga, dzięki której nie zawahała się, nie zeszła z raz podjętej drogi, mimo, że nie było jej łatwo (rodzina czyniła przecież wiele wybiegów, by Klarę wydać za mąż, a potem – kiedy wybrała już życie oddane w pełni Chrystusowi – sprowadzić do domu). Niebywałą odwagą wykazała się także, kiedy uchroniła Asyż przed klęską. Inna historia opowiada o wizji, jaką miała Klara, kiedy złożona chorobą nie mogła uczestniczyć w Pasterce. Wówczas, dzięki łasce, miała zobaczyć w wizji liturgię, w której tak bardzo pragnęła brać udział, co potomni odczytali jako pierwszą transmisję telewizyjną, choć duchową.

Ojciec Święty Pius XII w breve „Clarius explendescit” z 14 II 1958 r. ogłosił św. Klarę „niebiańską przed Bogiem patronką telewizji”.
„Niech więc Klara, jaśniejąca chwałą dziewictwa i w tak wielkich ciemnościach emanująca niebiańskim światłem stoi na czele tego wynalazku. (…) Z tego przedziwnego dzieła sztuki mogą pochodzić zarówno bardzo wielkie korzyści, jak i bardzo wielkie niebezpieczeństwa (…). Zatem wypada, aby ten wynalazek chroniła niebiańska pomoc, aby zło zostało wyeliminowane, a to, co dobre, a nawet zbawienne, było popierane”.

I choć św. Maksymilian Maria Kolbe, patron naszej zakonnej prowincji, nie dożył momentu ogłoszenia Klary patronką telewizji, to sam przecież, wypełniony duchem św. Franciszka, wykorzystywał nowe środki do głoszenia Dobrej Nowiny, miał „na oku” narzędzia medialne – radio, a nawet telewizję. To nowoczesne spojrzenie kontynuują dzisiejsi franciszkanie. W klasztorze założonym przez św. Maksymiliana, w Niepokalanowie, organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Filmów. Warto przytoczyć tu słowa ks. arcybiskupa Kazimierza Nycza na temat narzędzia, jakim jest film (słowa te zawarte w dłuższym zaproszeniu na Festiwal do Niepokalanowa można usłyszeć na filmie na stronie Franciszkanie TV): „ Wśród narzędzi ewangelizacji, narzędzi podprowadzania człowieka do tego progu, poza którym czeka na człowieka Pan Bóg, jest między innymi film. Dlatego tak wielką wagę przywiązujemy i trzeba przywiązywać do filmu, jako tego narzędzia ewangelizacji, który zawsze Kościołowi był potrzebny, jest potrzebny, a dziś w świecie nowoczesnych mediów jest potrzebny jeszcze bardziej”.

Niech zatem patronka dzisiejszego dnia, święta Matka Klara, wspiera franciszkanów w głoszeniu Dobrej Nowiny z wykorzystaniem nowych środków, a zwłaszcza filmu.

Film o św. Klarze

Słowa ks. abpa Kazimierza Nycza


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

One Comment

  1. Pingback: Franciszkanie TV » Św. Klara z Asyżu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: