Gdynia: relikwie bł. Anieli Salawy

10 września 2010 | autor: o. Admin

W liturgiczne wspomnieni bł. Anieli Salawy (9 września 2010 r.) franciszkańska parafia św. Antoniego w Gdyni otrzymała niezwykły dar: relikwie błogosławionej. Przywiózł je i uroczyście przekazał wspólnocie parafialnej na ręce o. proboszcza Jana Maciejowskiego, o. Stanisław Sikora z Krakowa. Nim jednak doszło do tego oczekiwanego wydarzenia o. Stanisław przygotował parafię, a przede wszystkim Franciszkański Zakon Świeckich przez trzydniowe rekolekcje, a także poprzez głoszenie kazań w niedzielę 5 września. Okazało się, że mimo tego, że bł. Aniela jest postacią niezwykle ważną – choćby z racji tego, że jest patronką Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce, trzeba było w pewnym sensie odkrywać ją na nowo. Nauki o. Stanisława bardzo w tym pomogły.

W sam dzień wspomnienia o godz. 18.oo rozpoczęło się nabożeństwo, w czasie którego nastąpiło przekazanie relikwii, które o. Proboszcz ustawił na pięŻnej dekoracji wykonanej przez br, Łukasza, zakrystianina. Na dekoracji widniał przede wszystkim wizerunek Anieli Salawy, a także symboliczny szal codzienności. W trakcie nabożeństwa przedstawiciele Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w imieniu całej wspólnoty podziękowali za przekazanie relikwii oraz przyrzekli jeszcze gorliwiej żyć charyzmatem serafickim.

Eucharystii, która rozpoczęła się bezpośrednio po nabożeństwie przewodniczył o. Stanisław. Dodać należy, że jest on oficjalnie ustanowionym Kustoszem relikwii bł. Anieli. W homilii ukazał m.in. wielką wartość drogi bł. Anieli, drogi pokornej i cichej, a jednocześnie mocnej i wyrazistej. Bł. Aniela pozostała osobą świecką, mimo iż wydawać by się mogło, że jest doskonałym “materiałem” na klaryskę. Dzięki temu świeckie osoby mogą w niej mieć wzór i przykład wytrwania w wierze.

Na koniec liturgii o. Proboszcz oraz franciszkanie świeccy podziękowali o. Stanisławowi za słowo, które głosił w tych dniach i za cenny dar relikwii.

Dzięki życzliwości o. Stanisława powstały dwa filmy przedstawiające postać bł. Anieli Salawy. Oglądać je można na stronie Franciszkanie TV. Ciekawy wywiad z o. Stanisławem o błogosławionej także w 23 odcinku podkastu franciszkańskiego Frater.

Zobacz film z uroczystości na Franciszkanie TV

Posłuchaj podkastu Frater z wywiadem o bł. Anieli

Film o bł. Anieli (opowiada o. Stanisław): część pierwsza i druga


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: