Zjazd Małych Rycerzy

27 października 2010 | autor: Bracia z Lęborka

Pod hasłem “Wyciągnij pomocną dłoń” dnia 23 października 2010 r. w Lęborku odbył się Zjazd Małych Rycerzy Niepokalanej Polski Północnej. Udział w spotkaniu wzięły wspólnoty z Czerska, Gdańska-Oliwy, Ostródy, Bolszewa i Lęborka. Całość liczyła ponad 100 osób.
Gospodarze czekali na przyjezdnych od rana witając ich serdecznym uśmiechem, ciepłą herbatą i słodkim poczęstunkiem. Radości było wiele.
Po przybyciu wszystkich uczestników, nastąpiło przedstawienie się grup. Każda wspólnota powiedziała kilka słów skąd jest, co robi na spotkaniach, ile osób liczy itp.
Duchowe rozpoczęcie zjazdu nastąpiło w Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła uroczystą Eucharystią, którą sprawowałem wraz z ks. Mateuszem (opiekunem wspólnoty z Czerska).
Po Mszy Świętej kustosz Sanktuarium o. Piotr Pawlik opowiedział dzieciom w kilku zdaniach o Sanktuarium i postaci św. Jakuba Apostoła.
Następnie uczestnicy przeszli do Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych na smaczny obiad. Potem miały miejsce spotkania w grupach wiekowych.
Rycerze rozmawiali o pomocy, dzielili się swoim doświadczeniem, stworzyli receptę jak powinna wyglądać pomoc.
Najmłodsza grupa w wieku od 4 do 7 lat odkryła, że pomocą są dobre uczynki, które prowadzą do nieba. Druga, trzecia i czwarta klasa podstawówki skupiły się na tym co dobrego, a co złego można zrobić rękoma. Podzielili się także wnioskami ze spotkania, że Rycerze Niepokalanej powinni używać rąk do dobrych czynów.
Trochę starsi V i VI klasa podstawówki rozmawiała o pomocy interesownej i bezinteresownej. Jednomyślnie uznali tę drugą za piękniejszą i prawdziwą.
Najstarsi tj. gimnazjaliści i licealiści skupili się na różnych rodzajach pomocy, z czego najwięcej rozmawiali o pomocy duchowej.
Po podsumowaniu pracy w grupach był czas na gry i zabawy przeplatane tańcami, czyli mała dyskoteka.
Na zakończenie Rycerze podziękowali Panu Bogu i Matce Bożej za wspólne spotkanie.
Po błogosławieństwie Bożym przedstawiciele grup otrzymali dłoń, na której mają odbić swoje ręce wszyscy z danej wspólnoty, jako wyraz podjęcia się „wyciągania pomocnej dłoni” do drugiego człowieka. Wszyscy uczestnicy zjazdu otrzymali pamiątkowe kartki z Sanktuarium św. Jakuba Apostoła.
Aby Rycerze pamiętali jak ważne jest „wyciąganie pomocnej dłoni”, każdy Rycerz dostał w prezencie zdjęcie dłoni z hasłem zjazdu.
Wszystkim bardzo się podobał wspólny zjazd, dlatego opiekunowie wspólnot planują kontynuować wspólne spotkania.


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: