Poznań: rozpoczęcie Roku Kolbiańskiego

15 listopada 2010 | autor: o. Admin

W niedzielę 14 listopada 2010 r., na Mszy św. o godz. 18.oo w Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, Pani Poznania, rozpoczęliśmy uroczyste obchody Roku Kolbiańskiego. W naszym franciszkańskim zakonie rok ten – ogłoszony przez Ministra Generalnego o. Marco Tasca – trwa już od 14 sierpnia, jednak teraz, po rocznicy beatyfikacji i kanonizacji świętego (odpowiednio 17 i 10 października) chcemy przeżywać Rok odprawiając comiesięczne nabożeństwa ku czci św. Maksymiliana każdego 14 dnia miesiąca.

Dzisiejszym uroczystościom przewodniczył Wikariusz Prowincji o. Mariusz Fałkowski. O godz. 18.oo rozpoczęła się Eucharystia, jednak nie – jak zwykle – przy ołtarzu, a przy obrazie św. Maksymiliana. Jest to nowonamalowany obraz, który umieszczony został w ołtarzu przy kaplicy adoracji. Po wprowadzniu o. Gwardiana i Kustosza Sanktuarium, o. Mansweta Wardyna, o. Wikariusz poświęcił obraz. Stamtąd procesyjnie udano się do ołtarza głównego, by kontynuować liturgię.

W swej homilii o. Wikariusz przypomniał o decyzji Senatu Polski, który ogłosił rok 2011 rokiem św. Maksymiliana. Wskazał też na wielką wartość czynu franciszkanina w obozie w Auschwitz, gdzie – mimo iż uratował tylko jedną osobę – dał tym samym świadectwo i wyraz wartości każdego ludzkiego istnienia. Odniósł także postać św. Maksymiliana do naszych czasów.

Na zakończenie Mszy św. odbyło się uroczyste przekazanie relikwii św. Maksymiliana. Z rąk o. Wikariusza, w imieniu wspólnoty klasztornej i modlących się w kościele św. Antoniego na Wzgórzu Przemysła w Poznaniu, przyjął je o. Gwardian Manswet. Po tym wzniosłym momencie wszyscy przeszli na nowo pod obraz św. Maksymiliana i tam odprawiono nabożeństwo, które zakończyło się błogosławieństwem i rozesłaniem. Po liturgii zebrani mogli uczcić relikwie świętego.

Warto podkreślić, że na dzisiejszą uroczystość przyszło wielu, wielu wiernych.

Więcej (zdjęcia, pliki audio) na stronie poznańskich franciszkanów

Homilia Wikariusza Prowincji o. Mariusza Fałkowskiego na Franciszkanie TV
część 1 |   część 2


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: