Darłowo: renowacje w kościele

17 listopada 2010 | autor: o. Admin

Od dłuższego czasu w Kościele Mariackim w Darłowie trwają gruntowne prace konserwatorskie. Pierwszym istotnym obiektem poddanym konserwacji była barokowa ambona, pochodząca z przełomu XVII i XVIII wieku. Stanowi ona cenny obiekt darłowskiego kościoła, przedstawiający sceny Sądu Ostatecznego, sceny z życia Chrystusa, sceny biblijne: stworzenie Ewy, Grzech pierworodny, Potop, Ofiara Izaaka. Zwieńczenie ambony stanowią : rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego i rzeźby czterech świętych. Technicznej konserwacji poddany został mechanizm zegarowy, a remontowi XVI-wieczny dzwon znajdujący się na sygnaturce wieży. Ponadto całe wnętrze wieży zostanie poddane kapitalnemu remontowi.

Kolejny niezwykle cenny obiekt darłowskiego kościoła to późnobarokowy prospekt organowy, który stanowi najwyższej klasy obiekt zabytkowy na Pomorzu. W najbliższym czasie zostanie on przeznaczony do konserwacji. Na naprawę oczekują również organy darłowskiego kościoła, tak by ponownie mogły dołączyć do czołowych instrumentów na Pomorzu. W opinii fachowców darłowskie organy ustępują jedynie organom z Kamienia Pomorskiego.

Kolejnym istotnym przedsięwzięciem będzie odnowienie elewacji darłowskiego kościoła, który już siódmy wiek zdobi panoramę Darłowa.

Zdjęcia pochodzą ze strony maria.bloog.pl


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: