Astana: kamień węgielny pod Centrum Kultury i Dialogu

6 grudnia 2010 | autor: o. Admin

W czasie wizyty w Kazachstanie sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone poświęcił kamień węgielny pod budowę Centrum Kultury i dialogu im. JP 2 w Astanie. Centrum Kultury jest jednym z celów misji franciszkańskiej w Kazachstanie. Razem z kamieniem węgielnym poświęcony był również zwykły kamień przywieziony specjalnie z Asyżu. Będzie in wmurowany w ścianę Centrum, aby być świadectwem „ducha Asyżu” w Astanie.

W czasie uroczystości kardynał wmurował akt erekcyjny. W jednym ze skrzydeł przyszłego budynku będzie się mieścił klasztor. Centrum powstanie na działce podarowanej franciszkanom przez nuncjaturę apostolską. Teren znajduje się w centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie jednego z uniwersytetów.

Misja franciszkanów w Kazachstanie (Włoch – br. Roberto Peretti, Rosjanin – o. Aleksiej Skakowski i pochodzący z gdańskiej prowincji o. Paweł Blok) istnieje od lutego 2008 r. Misja ma trzy cele: 1. założenie i prowadzenie Centrum Kultury i Dialogu im. JP2 w Astanie (dialog międzyreligijny i ekumeniczny, promocja kultury chrześcijańskiej i nauczania JP2), 2. wsparcie dla duchowieństwa (rekolekcje, dni skupienia, kierownictwo duchowe, zastępstwa…) i 3. praca charytatywna.

W listopadzie do kazachstańskiej misji przyjechał na miesięczną misyjną praktykę diakon z Korei, o. Benedykt Kim Minyoung. Za 10 dni przyjmie w Seulu święcenia kapłańskie. Być może od lutego neoprezbiter o. Benedykt dołączy do naszej misji.

o. Paweł Blok

Więcej zdjęć z uroczystości


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: