Wczoraj, 24 lutego 2011 r. we wczesnych godzinach wieczornych w Kwidzynie, gdzie posługiwał w ostatnich latach, zmarł o. Efrem Stanisław Mikołajczuk. Miał 77 lat. Odszedł do Pana zaopatrzony w sakramenty i otoczony modlitwą braci.
Msza św. pogrzebowa w intencji śp. o. Efrema odbędzie się 2 marca 2011 r. o godz. 11.00 w kościele franciszkanów w Kwidzynie (kościół Trójcy Świętej).
Najczęściej czytane:
Podobne artykuły
franciszkanie RT @FranciszkanieTV : Zaskakujące słowa św. Franciszka o zakonnikach, jego braciach. I o tym, że jesteśmy nieustannie włączeni w plany Boże.…
1 tydzień . odpowiedz . prześlij dalej . do ulubionych
franciszkanie RT @Rd_Niepokalanow : 14 lipca odszedł do domu Ojca franciszkanin, o. Ignacy Rejch. W styczniu 2023 r. skończyłby 100 lat! Pamiętał ojca Mak…
4 tygodnie . odpowiedz . prześlij dalej . do ulubionych
franciszkanie RT @SlowoNaNTVP : Jesteś pewien, że dobrze rozumiesz fragment o Marcie i Marii z Ewangelii według św. Łukasza? A może jednak przekazuje on t…
4 tygodnie . odpowiedz . prześlij dalej . do ulubionych
franciszkanie Dziś w kaplicy kurii prowincjalnej w Gdańsku odbyła się uroczystość wręczenia krzyża misyjnego o. Przemysławowi Pła… https://t.co/O6DopfZLvF
1 miesiąc . odpowiedz . prześlij dalej . do ulubionych
franciszkanie RT @SlowoNaNTVP : Nie z tego się cieszcie, że duchy się wam poddają. (Łk 10,20) Tym fragmentem rozpocznie się kolejne rozważanie "Słowa na…
1 miesiąc . odpowiedz . prześlij dalej . do ulubionych
franciszkanie RT @OFMConv_pl : W dniach 14-18 czerwca 2022 r. w klasztorze świętych Dwunastu Apostołów w Rzymie odbyło się spotkanie ministra generalnego…
1 miesiąc . odpowiedz . prześlij dalej . do ulubionych
franciszkanie RT @FranciszkanieTV : Kazanie o bł. kardynale Stefanie Wyszyńskim, które wygłosił o. dr Stanisław Ulaczyk OFMConv 27 czerwca 2022 r. w Ostró…
1 miesiąc . odpowiedz . prześlij dalej . do ulubionych
franciszkanie RT @FranciszkanieTV : Już dziś o 19.30 uwielbienie z modlitwą o uwolnienie. Zapraszamy! https://t.co/7nNgT1gH3j
1 miesiąc . odpowiedz . prześlij dalej . do ulubionych
franciszkanie Dziś, 13 czerwca 2022 roku, w godzinach przedpołudniowych, w 75 roku życia i 50 roku kapłaństwa, odszedł do Pana na… https://t.co/2E6ZhIPO5d
2 miesiące . odpowiedz . prześlij dalej . do ulubionych
franciszkanie Zdjęcia z Kapituły nadzwyczajnej Braci Mniejszych Konwentualnych Prowincji św. Maksymiliana - Gdańsk 2022. https://t.co/Q6mtW2WMvg
2 miesiące . odpowiedz . prześlij dalej . do ulubionych
Posługa kapłańska O. Efrema , nie tylko duszpasterska lecz i doczesna obywatelska zachowała się również w pamięci ludzi „Solidarności” z lat jej początków w Kwidzynie.
Jako jedyny z kwidzyńskich proboszczów nie miał żadnych obiekcji odnośnie odprawienia polowej mszy św. na stadionie miejskim 1 maja 1981, jako swoistego „Te Deum” za rodzącą się wówczas wolność. Tamtej religijnej uroczystości towarzyszyły również tak ważne wówczas doznania wspólnoty obywatelskiej licznie zgromadzonych tam mieszkańców..
Jednoznaczna postawa O. Efrema w tej sprawie – którą próbowały uniemożliwić “bezpieka” pospołu z lokalnym komitetem partyjnym – zmobilizowała pozostałych.
W zgromadzeniu uczestniczyło kilka tysięcy kwidzynian, a przez karetki pogotowia ratunkowego było ono transmitowane nawet do szpitala w Prabutach.
Z osobistego poczucia swej misji opiekuna uciśnionych O.Efrem już w południe dnia 13 grudnia 1981 roku przekazał wsparcie materialne dla rodzin osób internowanych minionej nocy, oraz propozycję bezpiecznego ukrycia innych zagrożonych aresztowaniami, z czego zresztą w Kwidzynie nie miał już kto skorzystać.
Znacznie ważniejsze następstwa przyniosło udzielane przez O.Efrema w stanie wojennym i później, schronienie w katedrze dla wszystkich niegodzących się ze zniewoleniem w tamtych latach.
To wymagało odwagi i czystego sumienia, by nie ugiąć się przed ostrzeżeniami i pogróżkami ówczesnej władzy i jej służb, by przygarnąć z miasta i okolic wszystkich „niepokornych” gromadzących się w katedrze pod szyldem „Duszpasterstwa Ludzi Pracy”.
Patriotyczne uroczystości religijne, odczyty i spotkania – dzięki takiej decyzji Ojca Gwardiana – stały się lokalną specyfiką tamtych niespokojnych lat w przeciwieństwie do tych miejsc, gdzie odbywały się wówczas zamieszki uliczne.
O.Efrem delegował kolejnych swych współbraci jako nieoficjalnych kapelanów do gromadki ówczesnych opozycjonistów.
Byli oni z nami na spotkaniach jawnych i konspiracyjnych, w naszych rodzinach i na pielgrzymkach. Ich obecność wśród nas tonowała nasze zróżnicowanie i temperamenty.
To bardzo stosowna przenośnia, gdy powiemy, że kwidzyńska Katedra z franciszkańskim Proboszczem stanowiła w tamtych latach obywatelski uniwersytet. W późniejszych przemianach zaowocowało to postawami społecznego porozumienia, na ile było ono możliwe.
Na sesji z okazji XX-lecia Duszpasterstwa w Kwidzynie, z radosnym zadziwieniem O.Efrem kwitował wyrazy uznania za swe dokonania, widząc w nich zaledwie elementarne powinności kapłana. Temu skromnemu zakonnikowi obce były zaszczyty i honory, za którymi krzątali się inni, więc tylko w prywatnej rozmowie nie ukrywał małej radości z faktu, że ktoś coś tam jeszcze po latach docenia.
Za rozważne i odważne wsparcie, jakiego św.p. Ojciec Efrem Mikołajczuk, udzielał wszystkim jesteśmy mu winni wdzięczną pamięć.
Wieczny odpoczynek, racz Mu dać Panie….
Ilustracje:
https://lh4.googleusercontent.com/_2KfMbDGfa9Y/TWuEOrgK8-I/AAAAAAAAF48/DPEiyjWYSAM/s1280/1%20Maja%201981.jpg
https://lh6.googleusercontent.com/_2KfMbDGfa9Y/TWuAKo7QzII/AAAAAAAAF38/kFZiFf7YLUg/G%C5%82os-Wybrze%C5%BCa.jpg
https://lh4.googleusercontent.com/_2KfMbDGfa9Y/TWuAg2dlrNI/AAAAAAAAF4M/mVlxawSUudo/DLP.jpg