Prymicje o. Krzysztofa i o. Grzegorza w Elblągu

27 marca 2011 | autor: o. Admin

Dzień Mszy św. prymicyjnej jest dla parafii skąd pochodzi neoprezbiter wielkim wydarzeniem. Wielkim, ale także wyjątkowym, bo nie zdarza się często. Franciszkańska parafia św. Pawła w Elblągu jest pod tym względem zupełnie wyjątkowa. W niedzielę 28 marca 2011 r. odbyła się tu Eucharystia prymicyjna i była ona niecodzienna. Po pierwsze dlatego, że to trzecie prymicje w ciągu ostatnich trzech lat, a po drugie – i to przede wszystkim – były to prymicje podwójne, bowiem swą pierwszą Mszę św. w rodzinnej parafii sprawowało dwóch nowowyświęconych franciszkanów: o. Krzysztof Robak i o. Grzegorz Chmielewski. Trzy lata wcześniej darem pierwszej Mszy św. i prymicyjnego błogosławieństwa obdarzyli parafian o. Leszek Łuczkanin i o. Paweł Kaczmarski, którzy drogę życia zakonnego rozpoczynali wraz z o. Krzysztofem i o. Grzegorzem (zobacz tu prymicje o. Pawła i o. Leszka). Ci ostatni wysłani zostali jednak na studia do Niemiec i stąd czas ich formacji się wydłużył. Upragniony sakrament święceń przyjęli w uroczystość św. Józefa (19 marca 2011 r.) w Walldürn (Niemcy) i po tygodniu zawitali do Elbląga.

Tu w niedzielne przedpołudnie czekali na nich rodzice, rodzeństwo i krewni, przyjaciele, a także bracia z wielu klasztorów z prowincji (również z Niemiec) oraz parafianie. Kościół św. Pawła, niedawno odnowiony, a na tę uroczystość pięknie przystrojony, wypełnił się wiernymi w samo południe – Msza św. prymicyjna rozpoczynała się bowiem o godz. 12.oo. Nieco wcześniej w klasztorze rodzice neoprezbiterów udzielili swym synom błogosławieństwa. Ta wzruszająca chwila przypomniała zapewne niejednemu obserwującemu ją franciszkaninowi własne prymicje i piękny moment początku drogi kapłaństwa. Z klasztoru wyruszyła uroczysta procesja do kościoła. Tam zebranych powitał gospodarz miejsca, o. Artur Kerner, probosz i gwardian.

Homilię wygłosił Minister Prowincjalny o. Adam Kalinowski. Dalej Msza św. toczyła się swym zwyczajnym torem, choć nadzwyczajne było to, że dwóch młodych chłopaków, którzy jeszcze do niedawna brali udział w liturgii z drugiej strony ołtarza, kiedy rodziło się ich powołanie, teraz zajmowali miejsce przewodniczenia w perezbiterium (głównym celebransem był o. Krzysztof). Po modlitwie po Komunii przyszedł czas na życzenia – składali je przedstawiciele grup parafialnych. Wreszcie głos zabrali prymicjanci, którzy wyrazili swą wdzięczność. I tu nie obyło się bez wzruszenia, ale łzy, które pojawiły się w niejednym oku były łzami szczęścia i radości. Neoprezbiterzy dziękowali wszystkim obecnym i nieobecnym – rodzicom, rodzinie, braciom (szczególnie duszpasterzom, dzięki których gorliwej posłudze rodziło się i umacniało ich powołanie) i osobom świeckim. Na zakończenie prymicjanci udzielili po kolei wszystkim swego błogosławieństwa. W czasie Mszy św. część pieśni śpiewała parafialna schola. Po liturgii jeszcze przez jakiś czas o. Krzysztof i o. Grzegorz rozmawiali z parafianami, swymi znajomymi i przyjaciółmi z młodzieńczych lat. Wnet jednak udali się na obiad prymicyjny, gdzie kontynuowano radosne świętowanie.

Święcenia w Walldürn

Homilia Ministra Prowincjalnego o. Adama Kalinowskiego

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Życzenia i podziękowania

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Zobacz film z prymicji na FranciszkanieTV


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

One Comment

  1. Pingback: Franciszkanie TV » Elbląg: podwójne prymicje u franciszkanów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: