Papieski odpust z okazji Roku Świętej Klary

23 maja 2011 | autor: o. Admin

Specjalny dekret o odpuście zupełnym w związku z rozpoczętym w Niedzielę Palmową Jubileuszowym Rokiem Świętej Klary wydała Stolica Apostolska. Obchodzony na całym świecie Rok związany z 800. rocznicą konsekracji św. Klary z Asyżu i powstania Zakonu Ubogich Sióstr św. Klary zakończy się w liturgiczne wspomnienie patronki sióstr klarysek, 11 sierpnia 2012 r.

Penitencjarz większy, kard. Fortunato Baldelli w specjalnym dekrecie z tej okazji informuje, że Benedykt XVI, udziela odpustu zupełnego, pod zwykłymi warunkami – spowiedź sakramentalna, Komunia św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego – „który będzie można zyskiwać w roku jubileuszowym jeden raz dziennie, oraz ofiarować go także za dusze w czyśćcu cierpiące, jeśli będą z pobożnością uczestniczyć w celebracjach jubileuszowych i nabożeństwach, albo przez jakiś czas oddadzą się pobożnym rozmyślaniom, które będą zawierały Modlitwę Pańską, Wyznanie Wiary w jakiejkolwiek zatwierdzonej formie, litanię do Najświętszej Dziewicy Maryi, św. Franciszka i św. Klary z Asyżu”.

Purpurat zaznacza w dokumencie, że wierni mogą uzyskać odpust, jeśli z pobożnością będą uczestniczyć w obrzędach jubileuszowych: w święto św. Klary (11 sierpnia 2011 i 2012 roku), w święto Serafickiego Ojca św. Franciszka (4 października 2011 roku), w trzy dni bezpośrednio je poprzedzające, w inne dni „w sposób właściwy ustanowione”. „Nadto wierni będą mogli zyskać jubileuszowy odpust zupełny, pod tymi samymi warunkami, biorąc udział we wszystkich uroczystościach w Asyżu, które będą się tam odbywały przez cały rok jubileuszowy” – zaznaczył hierarcha.

Święta Klara urodziła się w Asyżu w Umbrii we Włoszech. Była córką Favarone Offreduccio i Ortolany. W roku 1212 za przykładem Franciszka z Asyżu zdecydowała się na ubogie życie monastyczne, stając się pierwszą klaryską. Przeżyła 42 lata w klasztorze San Damiano w swym rodzinnym Asyżu. Jej sposób prowadzenia wspólnoty sióstr oraz świętość życia przyczyniły się do wczesnego wyniesienia jej do chwały ołtarzy. Dokonał tego papież Aleksander IV, wcześniejszy kardynał protektor zakonu franciszkańskiego, w roku 1255 (zmarła dwa lata wcześniej). Ciało św. Klary spoczywa w asyskiej bazylice, dedykowanej jej imieniu.

za: KAI


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: