Lębork: XIII Światowy Zjazd Kaszubów

24 lipca 2011 | autor: Bracia z Lęborka

W tym roku Lębork był gospodarzem XIII Światowego Zjazdu Kaszubów. Uroczystości wypadły w czasie Lęborskich Dni Jakubowych. Do Lęborka tysiące Kaszubów z całego Pomorza przyjechało autokarami oraz specjalnymi pociągami, które wyruszyły z Chojnic i z Helu.

O godz. 11.00 w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła ks. biskup Jan Bernard Szlaga rozpoczął uroczystą Mszę św. z kaszubską liturgią słowa. We Mszy św. wzięli udział o. Mariusz Fałkowski, wikariusz prowincji, ks. prałat Marian Szczepiński, wikariusz biskupi, posłowie i senatorowie, władze samorządowe województwa, miasta i powiatu. Podczas kazania Biskup pelpliński przypomniał, że św. Jakub jest jednym z trzech apostołów wyróżnionych przez Jezusa. Zawsze był mocno związany ze swoim Mistrzem, dlatego też może być patronem ludzi, którzy chcą być blisko Chrystusa. Św. Jakub – kontynuował ks. biskup – przemierzył Europę z Ewangelią w ręku, stąd też chrześcijanin powinien uczyć się przekładać Ewangelię na język ludzkiej egzystencji. Dobrze czynią to Kaszubi – zauważył ks. biskup Jan Bernard Szlaga, gdyż ich oznakami są miłość do Boga, Kościoła i wiary, dyskrecja, pracowitość i zapobiegliwość.

Otwarcie Zjazdu Kaszubów nastąpiło na Placu Pokoju w obecności premiera Donalda Tuska. Następnie, w godzinach popołudniowych na scenie prezentowały się zaproszone zespoły z Bułgarii, Serbii, Węgier oraz lokalne zespoły kaszubskie. Gwiazdą wieczoru był zespół „Pectus”.

W dniu XIII Zjazdu Kaszubów odbyła się także IV Pielgrzymka Rowerowa od Jakuba do Jakuba, przemierzająca drogę z Lęborka do Sanktuarium Św. Jakuba w Łebie. Uczestniczyło w niej 30 pielgrzymów pod duchowym kierownictwem o. Roberta Twardokusa.

Zobacz zdjęcia ze Zjazdu


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: