Gdańsk: warsztaty historyczne w DMK

29 sierpnia 2011 | autor: o. Admin

Minister prowincjalny ojciec Adam Kalinowski OFMConv wziął udział w podsumowaniu tegorocznych polsko-nemieckich warsztatów historycznych “Zaczęło się w Gdańsku”. Ponad pięćdziesięcioosobowa grupa młodzieży z Polski i Niemiec pod okiem wykwalifikowanych pedagogów przez cztery dni “odkrywała” historię II wojny światowej, późniejszych zrywów wolnościowych i upadku komunizmu.

Licealiści podzieleni byli na cztery grupy warsztatowe. Zebrany materiał podczas wizyt w muzeach, na wystawach oraz podczas wywiadów i spotkań zaprezentowali multimedialnie. Prowincjał zakonu docenił pracę młodzieży i trud prowadzących. Refleksji uczestników wysłuchał również dyrektor DMK o. Roman Zioła.

Młodzież uczestnicząca w warsztatach historycznych spotkała się w Domu Pojednania i Spotkań w Gdańsku także z inicjatorem strajków solidarnościowych Jerzym Borowczakiem, pełniącym obecnie mandat poselski i funkcję dyrektora Fundacji Centrum Solidarności. Gość starał się przybliżyć historię i klimat wydarzeń lat 80-tych. W zajmujący sposób mówił o koleżankach i kolegach, z którymi wspólnie walczył o prawa pracownicze i wolną Polskę. Wspominał m.in. Annę Walentynowicz, Bogdana Borusewicza i Lecha Wałęsę.

W drugiej części spotkania licealiści wypytywali o szczegóły dotyczące realiów życia w komunizmie, stawianych postulatów, relacji polsko-niemieckich, a także motywacji jakie przyświecały pokoleniu tamtych lat. Z dużym zainteresowaniem wsłuchiwano się w relacje lidera przemian.

za: dmk.pl


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: