Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Gniezno: sympozjum na 800-lecie istnienia zakonu św. Klary

Utworzono: 05-11-2011

Dnia 5 listopada w Gnieźnie odbyła się sesja naukowa, zorganizowana przez prowincję św. Maksymiliana Braci Mniejszych Konwentualnych, z okazji jubileuszu 800 lat zakonu św. Klary, zatytułowana: 800 lat duchowej tradycji. Jubileusz Zakonu św. Klary.

O. dr Michał Baranowski, Rektor Międzyprowincjalnego Franciszkańskiego Seminarium Duchowego w Łodzi-Łagiewnikach, moderator sesji, przywitał wszystkich przybyłych; wśród obecnych byli m.in. J. Eks. ks. Prymas senior Henryk Muszyński, Wikariusz Prowincji o. Mariusz Fałkowski, Rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, ks. dr Wojciech Rzeszowski, Gwardian franciszkańskiego konwentu w Gnieźnie o. dr Jacek Korsak i pan Starosta Dariusz Pilak, a także siostry klaryski z Kalisza, bracia mniejsi i bracia mniejsi kapucyni oraz bracia z w wielu klasztorów z prowincji św. Maksymiliana i bracia klerycy z Łodzi-Łagiewnik. Nie zabrakło także świeckich słuchaczy.

Ks. Prymas senior rozpoczął sympozjum modlitwą, dziękując Panu Bogu za obecność i posługę synów i córek św. Franciszka. Następnie głos zabrał Wikariusz Prowincji o. Mariusz Fałkowski, który zaznaczył, że sesja naukowa ma nie tylko pogłębiać wiedzę, ale także oddziaływać na życie – poznając lepiej postaci świętych klariańskich odkrywać można, że świętość jest drogą każdego człowieka.

Gospodarz miejsca, ks. dr Rzeszowski, wyraził radość, że sesja odbywa się w gnieźnieńskim seminarium (to dzięki przychylności ks. Rektora sympozjum mogło się odbywać w murach tego jednego z najstarszych seminariów w Polsce, bowiem z przyczyn niezależnych nie mogła się odbyć – jak wcześniej zapowiadano – w auli parafii Świętej Trójcy).

Słowo powitania wygłosił także pan Starosta. O. Michał Baranowski przypomniał historię gnieźnieńskich sesji naukowych, po czym rozpoczęły się prelekcje. Pierwszą prelegentką była s. Elżbieta Raszczyk, klaryska z Kalisza, która przedstawiła „Duchowy profil założycielki Ubogich Pań”. S. Elżbieta, która jest z wykształcenia psychologiem, w ciekawy i sugestywny sposób ukazała postać św. Klary. Drugi wykład wygłosił o. dr Marek Sykuła. Mówił on o procesie tworzenia Reguły Zakonu Św. Klary w XIII wieku i o perypetiach z tym związanych. Ta lekcja historii podana przez specjalistę z dziedziny franciszkanizmu przybliżyła z pewnością nie do końca znane powszechnie dzieje tworzenia się formy życia sióstr klarysek.

Po krótkiej przerwie dr Hanna Krzyżostaniak z UAM w Poznaniu wygłosiła referat pt. „Kult świętych i błogosławionych klarysek w średniowieczu”; referat ten dał słuchaczom możliwość zapoznania się m.in. ze średniowiecznymi formami pobożności. Po tym wykładzie moderator zaproponował zmianę programu – do przerwy obiadowej odbyła się dyskusja. Na posiłek wszyscy obecni zostali zaproszeni do klasztoru franciszkańskiego. O godz. 14.30 wznowiono sesję, a głos zabrał br. Zbigniew Joskowski z konwentu gnieźnieńskiego, opiekujący się Biblioteką Prowincjalną. Br. Zbigniew omówił warsztat naukowy franciszkańskich spowiedników i kaznodziejów gnieźnieńskiego konwentu Zakonu św. Klary. Do tej pory nie było tak precyzyjnego ujęcia owego tematu. Następnie br. Maciej Szlachciuk OFMCap z Zakroczymia nakreślił historyczny rys obecności córek św. Klary w wykładzie „Spadkobierczynie duchowości św. Klary na przestrzeni wieków”. Zebrani na sympozjum mogli dowiedzieć się m.in. o innych gałęziach zakonnych córek św. Klary poza znanymi siostrami klaryskami (tzw. urbankami) i Ubogimi Paniami. Ostatnim referatem było wystąpienie gościa z Włoch, o. Edoardo Brentari OFMConv z Rzymu, który zaprezentował osobiście pierwszą część swej pracy (w języku włoskim) „Breve Esposizione Sulla Vita Delle Clarisse”, po czym o. Miachał Baranowski odczytał całość w tłumaczeniu na język polski. Bardzo ciekawym aspektem referatu było współczesne spojrzenie na Ubogie Panie i zakon św. Klary oraz praktyczne wskazania dotyczące wspólnego umacniania i rozwijania duchowości synów św. Franciszka i córek św. Klary.

Po wystąpieniach prelegentów nadszedł czas dyskusji. Po niej moderator spotkania dokonał podsumowania sesji oraz podziękował wszystkim za obecność.

Zebrani udali się następnie do kościoła franciszkańskiego, by tam wspólnie celebrować Eucharystię, której przewodniczył i słowo wygłosił J. Eks. ks. Abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski. Na zakończenie sesji klariańskiej na wszystkich czekała kolacja w gościnnym klasztorze gnieźnieńskich franciszkanów.

W niedalekiej przyszłości opublikowane zostaną materiały sesji naukowej.

Przejdź do góry strony