Gdańsk: Festiwal Goldbergowski 2011

12 listopada 2011 | autor: o. Admin

Tegoroczna edycja Festiwalu Goldbergowskiego, nad którą honorowy patronat objął Prezydent Miasta Gdańska pan Paweł Adamowicz trwała w dniach 2-11. września.

Festiwal rozpoczął się recitalem francuskiej klawesynistki Céline Frisch, która wykonała Wariacje Goldbergowskie J.S. Bacha, dzięki którym nazwisko gdańskiego klawesynisty i kompozytora Johanna Gottlieba Goldberga znane jest melomanom na całym świecie. Tuż przed jej występem ogłoszony został również werdykt międzynarodowego jury, które spośród nadesłanych przez organmistrzów ofert wybrało najlepszą  koncepcję odbudowy wielkich organów Mertena Friese w kościele Św. Trójcy przygotowaną przez warsztat Kristiana Wegscheidera z Drezna.

Podczas niedzielnego koncertu 4.09. publiczność zgromadzona w prezbiterium kościoła, a także dzięki bezpośredniej transmisji słuchacze PR2 Polskiego Radia, mogli usłyszeć zaprezentowane po raz pierwszy po kilkuset latach kantaty znajdujące się w zbiorach Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk. Koncertem tym zespół Goldberg Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Mikołaja Szadejko zapowiadał kolejną płytę z cyklu „Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska” wydawaną we wpółpracy z BG PAN.

Ciekawym wydarzeniem tegorocznego Festiwalu był występ Bałtyckiego Teatru Tańca we fragmentach spektakli „Out” i „Czekając na..” w których wykorzystane zostały utwory m.in. Bacha, St. Colomba, czy Vivaldiego. Na ten wieczór baletowy publiczność zaproszona została do Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Podczas drugiego weekendu Festiwalu usłyszeć można było Rachel Podger, która uznawana jest za jedną z najlepszych wykonawczyń muzyki epoki baroku i klasycyzmu na skrzypcach barokowych.

Jej występ przyciągnął ogromne grono słuchaczy, które z entuzjazmem przyjęło wykonanie utworów Bacha i Bibera, w których towarzyszyła jej inicjatorka i obecna dyrektor festiwalu Alina Ratkowska.

W koncercie zamykającym Festiwal wystąpił holenderski zespół New Dutch Academy, prezentujący  obok kompozycji J.S. Bacha i C.F. Abla (działającego tak jak Goldberg w Dreźnie) mało znane utwory niderlandzkich mistrzów epoki baroku. Koncert swoją obecnością uświetnili Prezydent Miasta Gdańska pan Paweł Adamowicz, Dyrektor biura ds. Kultury UM w Gdańsku, pani Anna Czekanowicz-Drążewska, a także Konsul Honorowy Niederlandów w Gdańsku pani Magdalena Pramfelt.

Wszystkie tegoroczne koncerty prowadzone były przez redaktora Piotra Orawskiego z PR 2 Polskiego Radia, rozgłośni, która objęła Festiwal Goldbergowski patronatem medialnym.

Alina Ratkowska – dyrektor Festiwalu Goldbergowskiego

fot. Stanisław Bednarz


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: