Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Warsztaty dla misjonarzy i rekolekcjonistów

Utworzono: 12-11-2011

W dniach od 25.10 do 27.10.2011 roku w Krakowskim klasztorze Redemptorystów odbyło się sympozjum dla Misjonarzy i Rekolekcjonistów, zorganizowane na wniosek Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Spotkania te odbywały się przez wiele lat regularnie, obecne spotkanie było zorganizowane po trzy letniej przerwie. Wszyscy uczestnicy wyrazili chęć w uczestnictwie w takich spotkaniach w przyszłości. Organizacji obecnego spotkania podjął się o. dr Kazimierz Fryzeł, redemptorysta, ceniony rekolekcjonista, misjonarz i spowiednik.

W spotkaniu brało udział ponad trzydziestu rekolekcjonistów  z różnych zakonów i zgromadzeń: Redemptoryści, Michalici, Jezuici, Bracia Mniejsi, Duchacze, Sercanie, Sercanie Biali, Oblaci NMP, Pocieszyciele z Getsemani i z naszego zakonu jeden uczestnik. Ani z naszej Prowincji ani z bratnich Prowincji, poza piszącym ową relację, nie było żadnego uczestnika. Brali też udział Ojcowie Diakoni z seminarium OO. Redemptorystów w Tuchowie – jako ćwiczenia z homiletyki.

Tegoroczne warsztaty były ukierunkowaniem przepowiadania misyjnego i rekolekcyjnego na temat roku duszpasterskiego 2011/2012 – „Kościół naszym domem”.

Sympozjum rozpoczęło się Mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem o. Kazimierza Malinowskiego, Sekretarza Generalnego KWPZM w Polsce.

Przechodząc do tematów poruszanych podczas sympozjum czy dyskusji należy zwrócić uwagę na następujące zagadnienia:

  • Wykład ks. Prof. Dr hab. Andrzeja Zwolińskiego – Analiza współczesnej kultury, sekularyzacja, tendencje globalistyczne, zagrożenia współczesnego świata, zagrożenia rodziny, domu. Ksiądz profesor w interesujący i bardzo żywy sposób omawiał wyżej wymienione problemy. Wykłady prelegenta na temat kultury i zagrożeń można znaleźć na Internecie.
  • Drugim prelegentem, który zwrócił szczególną uwagę na tematykę Kościoła jako domu w sakramencie pojednania i pokuty był o. dr Kazimierz Fryzeł. Sakrament pokuty został przedstawiony jako droga powrotu do domu i droga rozwoju człowieka odpowiedzialnego za dom.
  • Kolejnym prelegentem znanym wielu z nas był ks. Dr hab. Edward Staniek – homileta i rekolekcjonista. Prelegent był członkiem Komisji KEP przygotowującym materiały na nowy rok duszpasterski, czyli bezpośrednio zaangażowanym i znającym doskonale temat. Głównymi tematami w przepowiadaniu w nowym roku duszpasterskim w formacji wierzących, według prelegenta mogą być: rekolekcje na temat modlitwy „Ojcze nasz”, Przykazania miłości Boga i bliźniego, rekolekcje na temat przypowieści „O synu marnotrawnym” oraz zwrócenie uwagi na uczynki miłosierdzia.
  • Ostatnim blokiem tematów była egzegeza fragmentów Starego i Nowego Testamentu mówiących o Kościele jako domu. Te spotkania były prowadzone przez o. dr Krzysztofa Bielińskiego – Rektora Wyższej Szkoły Kultury Medialnej i Społecznej z Torunia i ks. Prof. Dr hab. Henryka Witczyka – Kierownika Katedry Biblistyki KUL.

Spotkanie oprócz wykładów było czasem dzielenia się swoim doświadczeniem przepowiadania, sukcesami i trudnościami. Wszyscy wyraziliśmy nadzielę, że ta przerwana tradycja spotkań misjonarzy i rekolekcjonistów odnowiona  w roku bieżącym będzie nadal kontynuowana. Zachęcam jak największą ilość braci w przyszłości do uczestnictwa w tego typu spotkaniach.

o. Grzegorz Piśko, Gniezno

Przejdź do góry strony