Gdynia: Światowy Dzień Chorego 2012

11 lutego 2012 | autor: o. Admin

We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes – 11 lutego – przypada Światowy Dzień Chorego, dzień ustanowiony przez bł. Jana Pawła II 13 maja 1992 r. Ustanowienie przez Ojca Świętego owego dnia zostało skierowane do całego Kościoła powszechnego jako wezwanie, aby poświęcić jeden dzień w roku modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele.

W naszym sanktuarium modliliśmy się za chorych i cierpiących na Mszy św. o godz. 9.oo. Przewodniczył jej i Słowo wygłosił Proboszcz o. Jan. Na Eucharystii zebrani wierni zostali pokropieni wodą z Lourdes na pamiątkę chrztu i jako przypomnienie przynależności do Chrystusa, a także na znak łączności ze słynnym miejscem objawień Matki Bożej. Po homilii przybyli chorzy i osoby cierpiące otrzymały sakrament namaszczenia chorych, zaś na koniec liturgii odbyło się krótkie nabożeństwo zakończone błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

Caritas naszej parafii przygotowała dla chorych parafian upominki, które wolontariusze działający przy Caritas roznosili po domach po Mszy św. o godz. 9.oo.

Jan Paweł II ustanawiając Światowy Dzień Chorego zaznaczył, że: „Ma on na celu uwrażliwienie Ludu Bożego i – w konsekwencji – wielu katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym; pomagania chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych, popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu…”

Po raz pierwszy Dzień ten obchodzono w 1993, a główne uroczystości odbyły się wtedy w Lourdes i – częściowo – w Rzymie. W kolejnym roku miejscem centralnych obchodów była Jasna Góra, a następnie: Jamusukro (Wybrzeże Kości Słoniowej, 1995), Guadalupe (Meksyk, 1996), Fatima (1997), Loreto (1998), Harissa (Liban, 1999), Rzym (2000, połączone z Jubileuszem Chorych), Sydney (2001), w narodowym sanktuarium katolików indyjskich w Vailankamy (2002), w Lourdes (2004), w Jaunde w Kamerunie (2005), w Adelajdzie w Australii (2006) i Seulu (2007). W 2008 r., z racji 150. rocznicy objawień w Lourdes, Światowy Dzień Chorego obchodzono ponownie (jak w 1993 r.) – w Lourdes.

Zobacz zdjęcia i posłuchaj homilii


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

One Comment

  1. DANUTA says:

    Pokój i Dobro! Bóg Zapłać za Słowo Boże ojca Jana z Gdyni za łączność duchową z franciszkańską rodziną z południa kraju za świadectwo z dnia 5.lutego 2012 r. Bóg Zapłać za wierność ,posłuszeństwo i wytrwałość w nawracaniu nas do Boga z darem modlitwy siostra Danuta FZŚ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: