Elbląg: Majowy tydzień z franciszkanami

29 maja 2012 | autor: o. Admin

W naszej, franciszkańskiej parafii w Elblągu, w dniach 23-25 maja, odbyły się rekolekcje poświęcone tematowi krzywdy i przebaczenia. Poprowadził je o. Michał Nowak OFM Conv, Prowincjalny Asystent ds. Powołań. Były one bezpośrednim przygotowaniem do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego i stanowiły część wydarzenia ewangelizacyjnego zatytułowanego „Majowy tydzień z franciszkanami”.

Temat został wybrany nieprzypadkowo. Krzywda jest zjawiskiem ogólnoludzkim, każdy jej doznaje, a kiedy nie jest rozpoznana i uzdrowiona, wówczas zatruwa życie nie tylko tego, który jej doznał, ale również wielu innych osób. Jest niczym kula u nogi, która przy każdym kroku zatacza krąg i bije w tych, którzy są wokół. Rozpoznanie krzywdy, właściwe określenie krzywdziciela, spojrzenie nań w duchu Jezusa, a ostatecznie przebaczenie Jego mocą wydają się być najskuteczniejszym sposobem wyzwolenia spod wpływu zła, które wpędza w niewolę wewnętrzną. Oczywiście zwykle towarzyszy tym procesom wiele uczuć tzw. trudnych (gniew, złość, smutek), z którymi również należy przyjść do Jezusa.

Powyższe tematy stanowiły myśli przewodnie dla każdego z dni. Nasze rekolekcje nie polegały jednak tylko na głoszeniu i nauczaniu. Zakończyły się również bardzo głęboką modlitwą o uzdrowienie, z której skorzystało bardzo wiele osób z około 400, które brały udział w rekolekcjach. Wierzymy, że Jezus dokonywał tego piątkowego wieczoru niezwykłych rzeczy pomiędzy nami – leczył rany i uzdalniał do przebaczenia.

Podsumowaniem naszych rekolekcji było całonocne czuwanie poświęcone w swej tematyce nowej ewangelizacji. Poprzez wspólną modlitwę, katechezy, ale również wspólnie obejrzany film o Eucharystii „Ja Jestem”, czy też wspólną Agapę doświadczyliśmy czegoś z opowieści o Apostołach oczekujących na dar Ducha. Jezus Żyje i obdarza radością – widzieliśmy to na twarzach tych, którzy o 6 rano wychodzili z Kościoła.

Majowy tydzień z franciszkanami zakończył się niedzielnym koncertem ewangelizacyjnym, o którym przeczytać można tutaj.


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: