Gdynia: odpust św. Antoniego 2012

19 czerwca 2012 | autor: o. Admin

Odpust w parafii jest wydarzeniem, na które czeka się z kilku powodów. Przede wszystkim jest to okazja do dziękowania Panu Bogu za świętego patrona, opiekuna miejsca, w którym oddaje się mu cześć. Po drugie odpust jest zaproszeniem do wspólnego świętowania, a więc – zgodnie ze słowami Paula Evdokimova – do trwania w radości. Dla naszej parafii w Gdyni tegoroczny odpust św. Antoniego, przypadający 13 czerwca, był ważny także dlatego, że oznaczał on symboliczne pożegnanie się proboszcza o. Jana Maciejowskiego, obecnie już Ministra Prowincjalnego, z klasztorem, parafianami i Gdynią. Choć oficjalne pożegnanie odbędzie się za kilka dni, to jednak odpust jest zawsze jednym z najważniejszych momentów w roku dla parafii.

Specjalnie zaproszonym gościem, który przewodniczył liturgii i wygłosił Słowo Boże, był o. Jacek Ciupiński, Asystent Ministra Generalnego z Rzymu. Wraz z nim Mszę św. sprawował o. Jan, ks. prałat Henryk Kiedrowski oraz księża z naszego dekanatu. Przybyłych powitał Administrator (czyli pełniący obowiązki proboszcza) o. Kamil Szczupaczyński. Uroczystość zgromadziła wielu wiernych, w tym dzieci pierwszokomunijnych wraz z ich rodzicami. Sprzyjała temu piękna, letnia już niemal pogoda.

W swej homilii o. Jacek przypomniał wszystkim o obowiązku naśladowania św. Patrona oraz o tym, że każdy otrzymał od Boga łaskę (cała homilia do wysłuchania poniżej).
Przed procesją o. Jan Prowincjał podziękował księżom z dekanatu na ręce dziekana ks. Henryka za osiem lat dobrej współpracy. Szczególnie podziękował o. Kamilowi za to, że podjął się trudu prowadzenia parafii w ostatnich tygodniach i wypełnił je znakomicie.

Po procesji wokół kościoła o. Jacek pobłogosławił lilie i chleb św. Antoniego. Na koniec udzielił błogosławieństwa dzieciom, zaś o. Kamil rozdał najmłodszym – ku ich wyraźnej radości – lizaki. Zakończeniem odpustu był apel przed obrazem Matki Bożej oraz ucałowanie relikwii.

Materiały audio z uroczystości na stronie gdyńskiej parafii

Zdjęcia z odpustu:

część pierwsza
część druga
część trzecia 


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: