Pogrzeb o. Bogdana Gawota

30 czerwca 2012 | autor: Bracia z Kanady

Zakład pogrzebowy przywiózł zwłoki O.Bogdana 26 czerwca 2012 r. do kościoła św. Antonina w Montrealu o godz. 16.45.
Dzień ten był dniem dla Polaków. Wszytkie modlitwy odbyły sie po polsku i tak o godz. 18:00 o. Józef Błaszak odmówił z ludzimi różaniec w intencji śp. o.Bogdana, a o godz. 18:30 o.Władysław Mężyk poprowadził Nieszpory żałobne. Kapłani zebrani byli wokół ołtarza. O godz.19:00 rozpoczęła się Msza św. żałobna. Koncelebrze przewodniczył o. Kustosz Wacław Sokołowski, a kazanie wygłosił Gwardian o.Władysław Matejek. W koncelebrze byli także: o. Krzysztof Cybulski z Peterborough, o. Józef Błaszak przybył z Kaszub, o. Adam Zawacki, o. Piotr Miodek, o. Władysław Mężyk, o. Józef Brzozowski, o. Adrzej Szulta, ks. Adam Klinkosz, ks. Jarosław Kaufman.
Kościół był przepełniony ludźmi. Wszystkie ławki były zajęte i bardzo dużo osób stało w bocznych nawach i w przedsionku. Po Mszy św. otwarto trumnę , by wierni jeszcze mogli pożegnać się z o. Bogdanem. Procesja do trumny trwała prawie godzinę po Mszy św.
W czasie Mszy św. śpiewało kilku znanych polskich solistów z Montealu, również grupa “Betania” przygotowała mały program.

Dzień 27 czerwca był dniem dla Francuzów. Ludzie świeccy prowadzili przy trumnie modlitwy, różaniec po francusku. O godz.11:00 została odprawiona Msza św. Przybyło kilku Wikariuszy Biskupich: prałat Roger Defresne, prałat Piere Blanchard, ks.Pierangelo Paternieri, prałat Andre Derocher i okolo trzydziestu księży z francuskich parafii. Wikariusz Biskupi Roger Defresne przewodniczył koncelebrze i wygłosił kazanie.
Po Mszy św. nasi ojcowie z Kustodii i ludzie świeccy pojechali na cmentarz Notre Dame des Neiges, by złożyć w grobowcu franciszkanskim ciało o. Bogdana. o. Kustosz prowadził modlitwy na cmentarzu po polsku.
Po modlitwach na cmentarzu o. Kustosz w imieniu Kutodii zaprosił wszytkich na przyjęcie do sali parafialnej w kościele św. Antonina. Przybyło okolo 200 osób.

Zdjęcia: Krzysztof Lipiński


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: