Gdynia: XIV Zaduszki Jazzowe

5 listopada 2012 | autor: o. Admin

Już po raz XIV w Gdyni odbyły się Zaduszki Jazzowe, które są okazją do wspominania zmarłych muzyków i artystów, polecania ich Bożemu miłosierdziu oraz do modlitwy poprzez muzykę. Zaduszki związane są nieodłącznie z Franciszkańskim Centrum Kultury działającym od początku swego istnienia przy parafii św. Antoniego. Formuła listopadowych spotkań pozostaje niezmienna – na początek nabożeństwo za zmarłych, prowadzone przez któregoś z braci franciszkanów, w czasie którego zebrani słuchają Słowa Bożego, krótkiego rozważania, by następnie wspominać zmarłych, wymienianych przy dźwiękach muzyki. Po nabożeństwie następuje moment ściśle muzyczny – artyści z Trójmiasta, a także z odległych stron naszego kraju (w tym roku we franciszkańskim kościele zagrał także muzyk pochodzący z Portugalii) prezentują swe medytacje muzyczne.

Osobą, która nadaje rytm spotkaniom, która je animuje, jest doskonale znany muzyk jazzowy – Przemek Dyakowski. Gdyby ktoś go nie znał, to spoglądając na spokojnego, niemłodego już człowieka stającego przy mikrofonie i zapowiadającego kolejnych artystów, z pewnością nie spodziewałby się przemiany, którą zobaczyłby w chwili, kiedy Przemek Dyakowski bierze do ręki saksofon i brawurowo włącza się w muzykowanie.

Zdjęcia i materiały audio na stronie gdyńskich franciszkanów

Homilia (o. Mateusz)

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: