Darłowo: Śluby zakonne

24 maja 2013 | autor: o. Admin

W monumentalnej franciszkańskiej świątyni w Darłowie w wiosenny wieczór 23 maja 2013 r. miała miejsce niecodzienna uroczystość – trzy osoby złożyły śluby zakonne. Nie jest czymś niezwykłym, kiedy śluby takie składają zakonnicy – tym razem jednak profesję złożyły osoby świeckie.

 Uroczystość odbyła się w – po raz pierwszy obchodzone w polskim Kościele – święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. O. Proboszcz i Gwardian Stanisław Piankowski przypomniał o tym, zaznaczając jednocześnie, że dla darłowskiej wspólnoty parafialnej dzień ten ważny jest także ze względu na śluby składane przez trzy siostry z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, a także przyjęcie do nowicjatu jednego brata. O. Stanisław powitał przede wszystkim Ministra Prowincjalnego o. Jana Maciejowskiego, który przewodniczył Eucharystii, która rozpoczęła się o godz. 18.00. O. Prowincjał na wstępie liturgii przypomniał, że wkrótce minie dwadzieścia lat od kiedy bł. papież Jan Paweł II nałożył korony na figurę Matki Bożej, stojącą od lat w darłowskim kościele.

„Stajemy dziś wraz z Maryją, by świętować dzień Chrystusa Kapłana” – powiedział.

 Po Ewangelii nastąpiło kanoniczne przyjęcie do nowicjatu brata Stanisława Tokarka. Otrzymał on krzyż poświęcony jeszcze przez papieża Benedykta XVI, a z rąk przełożonej miejscowej wspólnoty FZŚ, Jolanty Giełażyn, Regułę. Po tym obrzędzie Minister Prowincjalny wygłosił homilię (do wysłuchania poniżej).

Przypomniał w niej, że dzisiejszy dzień dla franciszkanów to wspomnienie poświęcenia bazyliki św. Franciszka w Asyżu. Nowo ustanowione święto Chrystusa Najwyższego Kapłana jest jednak ważniejsze. W przystępnych słowach o. Jan wyjaśnił znaczenie urzędu arcykapłana w Starym Testamencie i wskazał na Chrystusa, który stał się doskonałym wypełnieniem dawnych figur. Zachęcił, by ten dzień stał się też okazją do modlitwy za kapłanów, szczególnie za duszpasterzy z parafii.

 O. Prowincjał podkreślił, że ważną okazją do świętowania są także śluby we Franciszkańskim Zakonie Świeckich. „Profesja rad ewangelicznych – przypomniał – jest środkiem do doskonałego zachowania przykazań”, zaś nowi kandydaci pokazują, że droga św. Franciszka jest wciąż aktualna. Zachęcił także siostry, który przygotowały się do złożenia ślubów, by pamiętały, że stają się osobami konsekrowanymi i mogą śmiało brać udział w liturgii odprawianej w katedrze 2 lutego.

 Po homilii nastąpił obrzęd złożenia ślubów zakonnych. Złożyły je siostry: Janina Modliborska, Teresa Tokarek i Ewa Grobelna. Śluby przyjęła przełożona wspólnoty FZŚ, zaś świadkiem był o. Prowincjał oraz o. Stefan Malandy, opiekun wspólnoty, a także br. Marcin Kolanek, Mistrz Formacji.

 Na zakończenie Mszy św. neoprofeski oraz br. Stanisław złożyli podziękowanie na ręce o. Prowincjała. Głos zabrał także o. Stanisław, który podziękował Ministrowi Prowincjalnemu za przybycie. „Wszystkie ważne uroczystości w rodzinie odbywają się w obecności ojca. Dziękujemy Ci, o. Janie, że byłeś z nami w tym ważnym dla naszej parafii momencie” – powiedział.

 Śpiew w czasie Eucharystii animowała schola „Sacrum”.

 Po modlitwie bracia i siostry z FZŚ zebrali się w klasztornym refektarzu na agapie.


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: