Łódź-Łagiewniki: Spotkanie Rektorów – zapowiedź

2 września 2013 | autor: o. Admin
Rektorzy seminariów duchownych spotkają się w Łodzi. Tematem zjazdu są „Trudne przestrzenie formacji seminaryjnej”. Spotkanie odbędzie się w dniach 2-5 września w Wyższym Seminarium Duchownym oo. franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach.

W zjeździe weźmie udział niemal stu rektorów seminariów duchownych. „Będą to rektorzy seminariów diecezjalnych i zakonnych oraz seminariów we Lwowie, Grodnie, Pińsku oraz w USA” – mówi Radiu Plus o. Piotr Matuszak OFM Conv, rektor Wyższego Seminarium Duchownego oo. franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach.

Spotkanie rozpocznie się 2 września nieszporami o godz. 17.30. „Chcemy się zająć tematem trudnych przestrzeni formacji seminaryjnej. Prelekcje i panele dyskusyjne odbędą się w poniedziałek wieczorem, wtorek i środę” – mówi o. Matuszak.
Bp Grzegorz Ryś podejmie temat „Pokusa konsumpcjonizmu księdza i kleryka”. O. Józef Augustyn SJ wystąpi w panelu „Gotowość do słuchania – czym żyje kleryk w seminarium i co słyszy”. Kwestią poszukiwania ciszy w seminarium duchownym zajmą się ks. prof. Andrzej Muszala z Uniwersytetu Jagiellońskiego i o. Marek Szeliga, przeor kamedułów. Rektorzy planują też omówić dokument Konferencji Episkopatu Polski o problemach psychoseksualnych.
Wtorkową poranną mszę świętą odprawi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a środową – metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski. W czwartek liturgii przewodniczyć będzie wikariusz prowincji Matki Bożej Niepokalanej oo. franciszkanów, o. Piotr Szczepański.
We wtorek wieczorem dla rektorów zaśpiewa Mały Chór Wielkich Serc prowadzony przez franciszkanina, o. Piotra Kleszcza. W środę po południu przewidziane jest zwiedzanie Łodzi oraz spotkanie z sekretarzem Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciechem Polakiem. „Odbędzie się ono w diecezjalny Wyższym Seminarium Duchownym, a będzie poświęcone sprawom bieżącym” – zapowiada o. Matuszak.

W trakcie spotkania ogłoszona zostanie tegoroczna statystyka związana z powołaniami do seminariów duchownych.

Łukasz Głowacki, Radio Plus Łódź


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: