Święto Prowincji 2013

13 października 2013 | autor: o. Admin

swietoprowincji

Franciszkańskie wzgórze św. Maksymiliana w Gdyni po raz kolejny stało się świadkiem ważnych wydarzeń Prowincji. W sobotę 12 października 2013 r. w gdyńskim klasztorze odbyło się kolejne Święto Prowincji – doroczne spotkanie zakonników tworzących jedną z trzech franciszkańskich prowincji w Polsce. Spotkania te odbywają się regularnie od kilku lat w jednym z konwentów. Tym razem wybór padł na Gdynię ze względu na znajdujące się tu Diecezjalne Sanktuarium św. Maksymiliana i przypadającą 31. rocznicę jego kanonizacji (10 października).

Zakonne spotkanie rozpoczęło się w odnowionej zupełnie niedawno przedwojennej kaplicy św. Antoniego, gdzie franciszkanie odmówili brewiarzową modlitwę w ciągu dnia. Zebranych powitał gospodarz – o. Stanisław Kreft, Gwardian i Proboszcz w Gdyni. Po modlitwie konferencję na temat encykliki „Lumen Fidei” wygłosił ks. Janusz Bujak z Koszalina, wykładowca na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego oraz w WSD w Koszalinie i referent ds. ekumenizmu.

O godz. 12.oo w kościele rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył i Słowo wygłosił Minister Prowincjalny o. Jan Maciejowski. Jako znak podtrzymywania wiary każdy z Braci otrzymał świecę, która ma przypominać  – w trwającym jeszcze Roku Wiary – nasz obowiązek przekazywania tego Bożego światła.

Po Mszy św. Bracia udali się na obiad, a o godz. 15.oo, ponownie w kaplicy św. Antoniego, zebrali się na nieszpory. Po nich o. Prowincjał przedstawił aktualne sprawy Prowincji i po błogosławieństwie rozesłał Braci do ich konwentów. Każdy klasztor otrzymał kolorowy katalog przedstawiający klasztory i wspólnoty.

Na tegoroczne Święto Prowincji przybyli franciszkanie z niemal wszystkich polskich klasztorów Prowincji, a także przedstawiciele Braci z Niemiec, Litwy i Ekwadoru.

Warto zaznaczyć liczny udział wiernych we Mszy św. o godz. 12.oo.


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: