Polscy biskupi u progów apostolskich

1 lutego 2014 | autor: o. Admin
Polscy biskupi u progów apostolskich
Z Życia Kościoła
0

Episkopat Polski rozpoczął wizytę ad limina Apostolorum. Ojciec Święty przyjął na prywatnej audiencji pierwszą grupę biskupów reprezentujących kościelne metropolie poznańską, łódzką i gnieźnieńską oraz obrządek bizantyjsko-ukraiński.

Tę część polskiego Kościoła oraz stojące przed nim problemy społeczno-religijne i wyzwania duszpasterskie zaprezentował Papieżowi prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

Wśród przyjętych przez Papieża Franciszka znalazł się bp Wojciech Polak. Sekretarz Konferencji Episkopatu Polski poinformował, że Ojciec Święty w rozmowie z polskimi hierarchami podkreślał problem współczesnej kultury materialistycznej. „Przed taką dominującą kulturą posiadania musimy nie tylko samych siebie bronić, ale również ostrzegać ludzi – powiedziała Radiu Watykańskiemu bp Polak. – Tu Papież podawał przykłady wpływu takich postaw, np. na sprawę posiadania dzieci. Wskazywał, że w takiej kulturze dobrobytu niekiedy trudno wykrzesać ofiarność na rzecz dziecka. Drugi temat podjęty przez Franciszka dotyczył katechezy. Papież zadał też pytanie o sakrament pojednania i pokuty. Zadał pytanie, czy ludzie w Polsce jeszcze się spowiadają. Odpowiedzieliśmy, że zwłaszcza przy okazji Świąt Wielkanocnych czy Bożego Narodzenia wielu przystępuje do spowiedzi. I tutaj Papież powiedział, że jest to piękny znak nadziei. Zaznaczył przy tym, żebyśmy pamiętali o dobrej formacji księży, by nie tylko mieli odpowiednią wiedzę, ale także głębokie współczucie dla penitenta”.

Gdy pierwsza grupa polskich biskupów rozmawiała z Papieżem, inni w tym czasie odwiedzali watykańskie dykasterie. Mówi abp Józef Michalik, który był w Kongregacji ds. Duchowieństwa: „Opowiedzieliśmy o życiu Kościoła w Polsce, o roli księży o nadziejach wiązanych z każdym powołaniem kapłańskim czy zakonnym, ale także o naszych obawach i niepokojach. Trzeba powiedzieć, że w przyszłość patrzymy z optymizmem, wiedząc, że siły i zdolności ludzkie są bardzo ważne, i ich nie brakuje, ale najważniejsza jest pomoc Boża i dlatego nie wolno tracić kontaktu z Bogiem, a o resztę będziemy spokojni” – dodał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Polscy biskupi odwiedzili też Kongregację Edukacji Katolickiej. Jej prefekt kard. Zenon Grocholewski przedstawił obszary kompetencyjne swojej dykasterii. „Są to bardzo ważne kwestie, bo dotyczą nie tylko funkcjonowania uczelni kościelnych i katolickich w Polsce, ale obejmują również np. sprawę akredytacji stopni akademickich i organizacji studiów – powiedział obecny na spotkaniu abp Henryk Hoser. – To wszystko nas bardzo dotyczy i teraz będziemy się starali spełnić te wszystkie normy i oczekiwania, by mówić jednym głosem ze Stolicą Świętą, jeśli chodzi również o sprawy instytucjonalne. Ze swej strony wskazaliśmy, że obecnie neguje się prawo rodziców do wychowania dzieci, a zwłaszcza do wychowania religijnego. Zauważamy tendencję do przechwytywania przez państwo wychowania i uznawania tego za priorytetowe”.

lg, tc/ rv

Tekst pochodzi ze strony Radia Watykańskiego


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: