Czwarty biskup franciszkański w Zambii

4 lutego 2014 | autor: o. Admin
Czwarty biskup franciszkański w Zambii
Franciszkański świat
0

W okresie styczeń-luty 2014 asystent generalny AFCOF fr. Tadeusz Świątkowski odwiedził braci odbywających formację początkową.

Asystent spotkał się z nowicjuszami w Ndola w Zambii (11 braci), ze studentami filozofii w Lusaka w Zambii (68 braci) oraz ze studentami teologii w Nairobi w Kenii (35 braci).
W ramach spotkania młodzi zakonnicy zostali poinformowani na temat najnowszych wiadomości z życia Kościoła i Zakonu. Omówiono również kwestie dotyczące ich formacji na poszczególnych poziomach.
Dnia 1 lutego 2014 roku wizytator miał okazję uczestniczyć w święceniach biskupich naszego współbrata z Zambii fr. Patricka Chisanga, którego Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem diecezji Mansa. Fr. Patrick, dawny minister prowincjalny, w chwili nominacji pełnił funkcję rektora w naszym domu formacyjnym w Lusaka.
Prowincja zambijska w swojej długiej historii (jej początki sięgają 1930 roku) dała Kościołowi powszechnemu czterech braci do posługi biskupiej: Mazzieri (obecnie Sługa Boży), Agnozzi, Potani i Chisanga; dwaj z nich to rodowici Zambijczycy.
Święceń biskupich udzielił nuncjusz apostolski Zambii i Malawi abp Julio Murat. W ceremonii uczestniczyło 14 biskupów z Zambii. Specjalnie na tę okazję przybyli również z Rzymu nasi współbracia bp Gianfranco Girotti, sekretarz osobisty Ministra generalnego fr. Francesco Cocco oraz postulator generalny Angelo Paleri.
Uroczystość, w której uczestniczyła także rzesza wiernych, którzy przez pięć lat czekali na swojego biskupa, trwała blisko 5 godzin.
Nowy biskup jest piątym z kolei ordynariuszem diecezji Mansa, która położona jest w północno-zachodniej części Zambii, w odległości 600 km od Ndola. W całej Zambii są 33 diecezje.

fr. Tadeusz Świątkowski
asystent generalny AFCOF

Zrzut ekranu 2014-02-04 o 08.50.43

Zobacz więcej zdjęć


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: