Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Fr. Francesco Zirano wkrótce błogosławionym

Utworzono: 09-02-2014

To już nie tylko życzenie, lecz bliskie oczekiwanie: Ojciec Święty Franciszek osobiście, w piątek 8 lutego 2014 roku, wyraził zgodę na publikację dekretu beatyfikacyjnego sługi Bożego fr. Francesco Zirano OFMConv z Sassari (Sardynia/Włochy), jako męczennika.

 Fr. Francesco w 1602 roku wyruszył do Algierii w celu wykupienia więźniów i tam 25 stycznia 1603 roku został zamordowany z nienawiści do wiary. Takie przekonanie, natychmiast wyrażone przez chrześcijan niewolników, którzy zebrali jego kości i skórę jako relikwie (w czasie tortur został z niej całkowicie odarty), spowodowało, że Kościół bardzo szybko przyznał mu kult publiczny, wskazując go z czasem jako wzór życia dla chrześcijan i niebiańskiego orędownika.

Chwila obecna jest epilogiem długiej, subtelnej i złożonej pracy dokonanej w trzech etapach w ciągu minionych 35 lat. Przede wszystkim chodzi o studium, podczas którego zebrano wszelkie możliwe dokumenty dotyczące jego życia, męczeństwa i chwały męczeńskiej, trwające przez osiem lat (1978/85) w archiwach i bibliotekach przede wszystkim na Sardynii, w Watykanie, Włoszech i Hiszpanii, przeprowadzone przez Braci Mniejszych Konwentualnych z prowincji sardyńskiej.
Drugim etapem, na poziomie diecezji, było rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Salvatore Isgrò, arcybiskupa Sassari. Najważniejsze momenty tego etapu to: pozytywna opinia episkopatu Sardynii; bezpośredni edykt skierowany do kleru i wiernych (25 listopada 1984); wieloletnia praca komisji historycznej nad zebranymi dokumentami; proces diecezjalny zakończony posiedzeniem publicznym 7 września 1991 roku w kościele św. Marii z Betlejem w Sassari, w miejscu, w którym fr. Francesco żył 22 lata.
Trzeci etap odbył się w Rzymie, na poziomie Kongregacji ds. Świętych, po uzyskaniu dekretu ważności prawnej uzyskanym na zakończenie procesu diecezjalnego (3 czerwca 1992 roku). Zadania na tym etapie polegały na przeanalizowaniu „Positio” o życiu sługi Bożego; dokonały tego trzy organizmy czy sekcje w ramach samej kongregacji, który wydały opinie pozytywne: badacze historyczni (4 marca 2003 roku), teologowie konsultorzy (16 maja 2013 roku), kardynałowie i biskupi (4 lutego 2014 roku).
W chwili obecnej oczekujemy na publikację dekretu beatyfikacyjnego z podpisem Papieża i wyznaczeni daty beatyfikacji. W przygotowaniu jest także krótka biografia przyszłego błogosławionego, ukazująca aktualność jego życia dla dzisiejszych chrześcijan.

fr. Umberto Zucca OFMConv
wicepostulator

Za: Zrzut ekranu 2014-02-17 o 20.54.07

Przejdź do góry strony