Spotkanie wychowawców prowincji krakowskiej

21 lutego 2014 | autor: o. Admin
Spotkanie wychowawców prowincji krakowskiej
Franciszkański świat
0

W dniach od 10 do 12 lutego w domu Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Zakopanem odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie wychowawców franciszkańskiej Prowincji św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię w Polsce.

W spotkaniu wzięli udział: duszpasterz powołań i mistrz Postulatu z Ukrainy – fr. Stanisław Nuckowski, rektor naszego WSD fr. Andrzej Zając, wicerektor fr. Mariusz Kozioł, wychowawca i ekonom seminarium – fr. Tomasz Czajka, mistrz Nowicjatu fr. Paweł Gogola, mistrz Postulatu fr. Bartosz Pawłowski, fr. Piotr Dąbek i fr. Marcin Drąg – animatorzy powołań oraz fr. Piotr Stanisławczyk – wikariusz prowincji i prowincjalny prefekt studiów.
W czasie spotkania podzieliliśmy się informacjami dotyczącymi sytuacji na różnych poziomach formacji. Obecnie na postulacie na Ukrainie jest 2 postulantów (jeden z Ukrainy i jeden z Uzbekistanu); w Polsce z 8 przyjętych postulantów pozostało 5 (w tej grupie jest jeden z prowincji czeskiej).
W nowicjacie jest 3 braci (wśród nich jeden z prowincji czeskiej).
W WSD formowanych jest 31 zakonników (w tym jeden odbywa formację junioracką).
Wspólnota WSD na koniec roku akademickiego zmniejszy się, gdyż sześciu braci zakończy ostatni rok studiów.
Rozważaliśmy kwestie związane z duszpasterstwem powołań w naszej prowincji. Wielu młodych ludzi zgłasza chęć wstąpienia do zakonu, niestety większość z nich nie podtrzymuje podjętej decyzji (brak stałości). Sporo kandydatów nie może być przyjęta z powodu zdiagnozowanych zaburzeń i chorób psychicznych.
Duszpasterze powołań rozpoczęli pracę związaną z duszpasterstwem powołań w stosunku do młodzieży, która działa w grupach przy naszych klasztorach i pragnie rozeznać swoje powołanie. W tym celu przygotowują ciekawe spotkania o charakterze modlitewnym i warsztatowym. Zachęcają wszystkich duszpasterzy do wzajemnej współpracy. W prowincji Jest już kilka duszpasterstw, których duszpasterze organizują wyjazdy młodzieży na tego rodzaju spotkania. To daje nadzieję, że w przyszłości będzie więcej ‘powołanych’ do naszego Zakonu z kręgu naszych franciszkańśkich duszpasterstw.
W trakcie spotkania był czas na modlitwę w intencji braci, którym towarzyszymy w rozeznawaniu powołania i w formacji oraz na wspólny wypoczynek.
Wnioski, refleksje i spostrzeżenia po spotkaniu przekazaliśmy ministrowi prowincjalnemu

fr. Piotr Stanisławczyk OFMConv
wikariusz prowincji

za: ofmconv.net


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: