Nowy biskup franciszkański w Kostaryce

1 marca 2014 | autor: o. Admin
Nowy biskup franciszkański w Kostaryce
Franciszkański świat
0

Dnia 1 marca 2014 roku franciszkanin Enrico Montero Umaña został wyświęcony na biskupa diecezji Św. Izydora El General  obejmującej południową część Kostaryki.

Miejscowość, w której odbyła się uroczystość, przesycona była klimatem radości i aurą świętowania, także ze względu na ilość gości specjalnych przybyłych z różnych zakątków kraju i świata.
Konsekracji dokonał emerytowany bp. Guillermo Loría (z diecezji Św. Izydora El Grand); homilię wygłosił emerytowany abp. Hugo Barrantes (z diecezji San José).
W uroczystości wzięli udział m. in.: Minister generalny fr. Marco Tasca; asystent generalny FALC fr. Jorge R. Fernández; minister prowincjalny Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP w USA fr. Justin Biase; minister prowincjalny Prowincji Św. Antoniego w USA fr. James McCurry; kustosz Kustodii Maryi Matki Ubogich w Ameryce Środkowej (Honduras) fr. Grevin Sierra. Byli obecni wszyscy zakonnicy i postulanci franciszkańscy z Kostaryki, jak również wielu franciszkanów z Hondurasu i Stanów Zjednoczonych.
W uroczystej koncelebrze uczestniczyło 11 biskupów z Kostaryki i Panamy oraz dwaj biskupi franciszkańscy: Gianfranco Girotti z Rzymu i Gregory Harmayer z USA.
Nie zabrakło licznie przybyłych seminarzystów, sióstr zakonnych, przedstawicieli miejscowych władz cywilnych różnego stopnia oraz bliskich nowego biskupa (jego bracia i siostry z rodzinami oraz krewni).
Fr. Montero za motto swojej posługi biskupiej przyjął zdanie z hymnu Benedictus: „Służmy Pani w świętości i sprawiedliwości”. W swoim herbie biskupim umieścił herb franciszkański.
Po uroczystości konsekracyjnej wszyscy biskupi, kapłani, zakonnicy i seminarzyści zostali zaproszeni na obiad do kurii biskupiej.

Dzień później, 2 marca br. wszyscy franciszkanie i postulanci spotkali się na wspólnym obiedzie z Ministrem generalnym w klasztorze w Alajuela.

Fr. Enrique Montero Umaña jest kapłanem delegatury prowincjalnej w Kostaryce, należącej do Prowincji Niepokalanego Poczęcia w USA. Urodził się 6 listopada 1945 r. w Moravia w Kostaryce; pierwszą profesję zakonną złożył 2 lutego 1965 r., wieczystą – 24 lutego 1972 r.; a święcenia kapłańskie przyjął 16 sierpnia 1973 r.

fr. Jorge R. Fernández
asystent generalny FALC

za: ofmconv.net


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: