Minister generalny w Indiach i na Sri Lance

6 marca 2014 | autor: o. Admin
Minister generalny w Indiach i na Sri Lance
Franciszkański świat
0

Wizyta Ministra generalnego miała miejsce w okresie od 27 stycznia do 8 lutego 2014 roku.

Fr. Marco Tasca odwiedził braci w Indiach i na Sri Lance. Towarzyszył mu asystent generalny fr. Benedict Baek, minister prowincjalny prowincji indyjskiej fr. Sebastian Peandanathu oraz jego dwaj asystenci fr. Manuel i fr. Christy. W trakcie pobytu Ministra generalnego zakonnicy z prowincji indyjskiej zaplanowali kilka uroczystości: poświęcenie domów formacyjnych w Andra Pradesh (Indie) i w Katana (Sri Lanka); inauguracja nowej delegatury prowincjalnej p. w. Św. Józefa z Kupertynu z siedzibą w Vijayarai, w stanie Uluru (Indie); otwarcie owej misji w Barasat (północne Indie) we współpracy z prowincją maltańską.

 Dom formacyjny w Andra Pradesh
Dnia 30 stycznia 2014 roku, o godz. 10.30, w obecności Ministra generalnego, został poświęcony dom formacyjny w Vijayarai w prowincji Andra Pradesh (Indie). Dom jest w trakcie budowy, dlatego goście zamieszkali w seminarium kapucynów. Uroczystości przewodniczył Java Rao Polimera biskup Eluru. Wzięło w niej udział wielu gości, przede wszystkim miejscowych sióstr i braci zakonnych. Nowa struktura będzie mogła gościć około 30 kandydatów (do seminarium niższego i wyższego).

Inauguracja nowej delegatury prowincjalnej
Dnia 30 stycznia 2014 roku, została inaugurowana nowa delegatura prowincjalna pw. Św. Józefa z Kupertynu w Andra Pradesh w Indiach. W uroczystości wzięli udział jedynie zakonnicy. Obecny był Minister generalny fr. Marco Tasca (przewodniczył ceremonii) oraz minister prowincjalny prowincji indyjskiej. Prawnie delegatura została powołana do życia już 1 września 2013 roku, ale z jej oficjalną inauguracją bracia czekali do przybycia Ministra generalnego. Był to moment wyjątkowo uroczysty i radosny.
Nowym delegatem prowincjalnym został fr. Joe Palukunnel, a jego asystentami: fr. Justin Koonamparayil (gwardian w Bala Yesu Franciscan Ashram i dyrektor Oxford English Medium High School) oraz fr. Dais Theembalangattu (gwardian św. Maksymilian Franciscan Ashram).

Otwarcie nowej misji w północnych Indiach
Nowa misja zrodziła się we współpracy dwóch jurysdykcji Zakonu: Prowincji św. Pawła Apostoła na Malcie i Prowincji św. Maksymiliana M. Kolbe w Indiach. Pierwsi bracia przybyli do Kolkata w północnej części Indii 1 stycznia 2014 roku i zostali bardzo życzliwie przyjęci przez miejscowego arcybiskupa Thomasa D’Souza. Są nimi: fr. Colin i fr. James (z Malty) oraz fr. Lawrence, fr. Mariadas i fr. Manuel (z Indii). Do chwili ukończenia budowy pomieszczeń klasztornych zakonnicy będą mieszkać w ośrodku duszpasterskim archidiecezji Kolkata, w pobliżu Barasat.
Następnego dnia po przybyciu została odprawiona uroczysta Eucharystia inaugurująca działalność nowej misji. Przewodniczył jej biskup z Kolkata. W koncelebrze byli m.in. Minister generalny fr. Marco Tasca i minister prowincjalny prowincji indyjskiej. We mszy św. licznie uczestniczyły siostry zakonne z ośrodka duszpasterskiego; ceremonia odbyła się bez udziału świeckich. Po obiedzie miało miejsce spotkanie z Ministrem generalnym. Był to czas dzielenia się doświadczeniem i nadziejami związanymi z nową misją. Misjonarze wraz z gośćmi obejrzeli także trzy domy, które mogą zostać zakupione na potrzeby misji.
Trzeciego dnia uczestnicy uroczystości sprawowali Eucharystię przy grobie bł. Matki Teresy z Kalkuty. Następnie zwiedzili ambulatorium, gdzie Siostry Miłosierdzia – wraz z licznymi wolontariuszami z różnych krajów – sprawują opiekę nad chorymi.

Poświęcenie niższego seminarium w Katana
Dnia 6 stycznia 2014 roku, o godz. 16.00, odbyła się uroczystość poświęcenia niższego seminarium pw. Św. Antoniego w Katana, w misji na Sri Lance. Ceremonii przewodniczył biskup pomocniczy z Kolombo Maxwell de Silva. Uczestniczył w niej również Minister generalny fr. Marco Tasca. Swoje życzenia nadesłał także nuncjusz apostolski na Sri Lance ks. Renato. Na uroczystość przybyli kapłani diecezjalni, zakonnicy, siostry zakonne, sąsiedzi i parafianie z parafii św. Pio oraz liczni goście. Zakonnicy i wychowankowie zaangażowali się bardzo w prace przygotowawcze, organizacyjne, liturgiczne itp.

fr. Benedict Baek
asystent generalny FAMC

za: ofmconv.net


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

%d bloggers like this: