Anioł Pański z Papieżem: nie dyskutować z szatanem, ale stosować Słowo Boże

9 marca 2014 | autor: o. Admin
Anioł Pański z Papieżem: nie dyskutować z szatanem, ale stosować Słowo Boże
Z Życia Kościoła
0

Scena kuszenia Jezusa na pustyni, którą słyszymy w Ewangelii pierwszej niedzieli Wielkiego Postu, była przedmiotem papieskiego rozważania na Anioł Pański.

Franciszek zwrócił uwagę, że szatańskie zakusy mają miejsce na samym początku publicznej działalności Jezusa, jednak dotyczą całości Jego zbawczej misji. Kusiciel stara się odwieść Jezusa od planu Ojca, czyli od drogi krzyża i przekonać Go do łatwiejszej drogi sukcesu i siły. Przedstawia Mu zatem oszukańcze nadzieje mesjańskie: dobrobyt, wskazując możliwość przemienienia kamieni w chleb; widowiskowy styl z propozycją rzucenia się w dół z narożnika świątyni jerozolimskiej, by zostać uratowanym przez aniołów; i wreszcie drogę władzy i panowania w zamian za oddanie pokłonu Szatanowi. Jak zaznaczył Ojciec Święty, wszystkie te propozycje Jezus odpiera argumentami świadczącymi o Jego determinacji co do postępowania drogą wytyczoną przez Ojca.

„Zauważcie, jak odpowiada Jezus: On nie prowadzi dialogu z szatanem, jak uczyniła Ewa w ziemskim raju. Jezus dobrze wie, że nie da się prowadzić dialogu z szatanem, bo ten jest bardzo przebiegły. Dlatego Jezus, zamiast wchodzić w dialog na wzór Ewy, wybiera schronienie w Słowie Bożym i odpowiada z mocą tego Słowa. Pamiętajmy o tym w chwilach pokus, jakie na nas przychodzą: żadnych argumentów wobec szatana, ale zawsze obrona Słowem Bożym. To nas uratuje” – powiedział Ojciec Święty.

I tak, jak przypomniał Papież, na głód chleba Jezus odpowiada potrzebą słuchania słowa wychodzącego z ust Bożych. To znak, że człowiek nie może ograniczać się do zaspokajania najprostszych potrzeb, bo utraci to, co naprawdę jest prawdziwe, dobre i piękne. Z kolei zakaz wystawiania Boga na próbę to przypomnienie, że droga wiary wiedzie także przez mrok i niepewność, a więc mamy tu uznanie dla cnoty cierpliwości. Wreszcie oddanie czci Bogu jedynemu to odrzucenie bożków i próżności, a budowanie życia na tym, co istotne.

„Te słowa Jezusa znajdą potem konkretne potwierdzenie w czynach. Jego absolutna wierność wobec planu miłości Ojca doprowadzi Go po trzech latach do ostatecznego pojedynku z «księciem tego świata» w godzinie męki i krzyża. I tam Jezus odniesie ostateczne zwycięstwo, zwycięstwo miłości! Drodzy bracia, Wielki Post jest dla nas wszystkich dobrą okazją, aby odbyć drogę nawrócenia, stając szczerze przed tą kartą Ewangelii. Odnówmy nasze przyrzeczenia chrzcielne: wyrzeknijmy się szatana i wszelkich jego spraw i zwodzenia – bo przecież to jest zwodziciel – a podążajmy Bożymi drogami, abyśmy w radości Ducha Świętego dotarli do świąt wielkanocnych»” – powiedział Franciszek.

tc/ rv

za: Radio Watykańskie


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: