Lubomierz: jak być wolnym od zniewoleń

15 marca 2014 | autor: o. Admin
Lubomierz: jak być wolnym od zniewoleń
Franciszkański świat
0

W poniedziałek, 10 marca, w remizie strażackiej w Lubomierzu, odbyło się spotkanie formacyjne dla kandydatów do bierzmowania.

W swoich skromnych progach gościliśmy o. Piotra Stanisławczyka z Krakowa, współzałożyciela franciszkańskiego Ośrodka Leczenia Uzależnień w Chęcinach. Spotkanie to odbyło się w celu przestrogi i pouczenia młodzieży o konsekwencjach przyjmowania różnego typu używek, ponieważ jak się dowiedzieliśmy, z czasem prowadzą one do uzależnienia i wynikających z tego problemów. Warto się ich wystrzegać, lub szukać pomocy, gdy czujemy się przez nie zniewoleni.

Zostało poruszonych wiele istotnych spraw, które dotykają także osoby będące w wieku nastoletnim. Spotkanie odbywało się w bardzo miłej, przyjaznej atmosferze, nikt nie czuł się skrępowany. Ta „lekcja” przerosła moje oczekiwania – była ciekawsza niż sobie to wyobrażałam i luźna, co przyczyniło się do ogólnego zadowolenia słuchaczy, a zabawne momenty skłoniły ich do większego zainteresowania i wsłuchania się w wypowiadane, istotne sprawy. Dyskusja z osobą mającą styczność z ludźmi uzależnionymi była pouczająca, więc spotkanie było przydatne a czas spotkania dobrze wykorzystany. Mamy nadzieję na więcej podobnych atrakcji.

Obecnie, w parafii franciszkanów w Lubomierzu, do przyjęcia sakramentu bierzmowania, przygotowuje się sto pięć osób. Formacja trwa przez trzy lata nauki w gimnazjum. Młodzież podzielona na sześć grup męskich i żeńskich spotyka się średnio dwa razy miesiącu, by zdobywać wiedzę religijną, dyskutować o nurtujących ją problemach oraz uczyć się modlitwy Pismem Świętym. Tuż przed przyjęciem sakramentu bierzmowania młodzi ludzie uczestniczą weekendowych rekolekcjach w Zakopanem.

W tym roku rekolekcje poprowadzi o. Stanisław Glista, misjonarz z Uzbekistanu, a samego sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej udzieli bp Tadeusz Pieronek, w uroczystość Świętego Antoniego z Padwy.

Karolina Ślusarczyk, Lubomierz/MJ

za: franciszkanie.pl


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: