Irlandia: obchody dnia św. Patryka

17 marca 2014 | autor: o. Admin
Irlandia: obchody dnia św. Patryka
Z Życia Kościoła
0

Kościół w Irlandii 17 marca czci swojego głównego patrona, św. Patryka.

Ten dzień jest szczególny ze względu na świętowanie narodowej tożsamości, a także uświadamiania sobie przez Irlandczyków swych korzeni wiary, u początku której stanął ten biskup rodem z Brytanii.

Tradycyjnie obchody dnia św. Patryka, który w Irlandii jest świętem obowiązkowym, związane są z uroczystą celebracją porannej Mszy, podczas której ma miejsce lokalny zwyczaj błogosławienia koniczyny jako symbolu związanego z wiarą w Boga Trójjedynego. Po kościelnych celebracjach następuje tradycyjna parady, która odbywa się w każdym mieście i miejscowości. Jest ona okazją do zaprezentowania różnych grup społecznych i kulturowych, a w ostatnich latach także mniejszości narodowych, w tym polskiej.

Dzień dzisiejszy w tutejszym Kościele w sposób szczególny poświęcony jest migrantom. Biskupi w specjalnym przesłaniu na tegoroczne obchody, przypominając, że sam św. Patryk za swojego życia doświadczał losu emigranta, zachęcają wiernych zarówno do modlitwy za swoich rodaków, którzy musieli opuścić ojczyznę z powodów ekonomicznych, jak również do o pamięci o tych, którzy z takich samych przyczyn przybyli do Irlandii.

B. Parys SVD, Dublin
za: Radio Watykańskie


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: