Katecheza o św. Józefie, wychowawcy Pana Jezusa

19 marca 2014 | autor: o. Admin
Katecheza o św. Józefie, wychowawcy Pana Jezusa
Z Życia Kościoła
0

Św. Józef, patron dnia dzisiejszego i opiekun Jezusa, był bohaterem papieskiej katechezy podczas audiencji ogólnej.

Franciszek pojawił się na Placu św. Piotra z półgodzinnym opóźnieniem. Wcześniej spotkał się bowiem z grupą przedstawicieli różnych religii związanych z Ruchem Focolari, którzy biorą udział w międzynarodowej konferencji w Castelgandolfo.

W dzisiejszej katechezie Papież skupił się na wychowawczej roli św. Józefa. Tak streszczono papieskie przemówienie po polsku:

„W katechezie o św. Józefie, Papież podkreślił, że jest on niedoścignionym wzorem wychowawcy. Towarzyszył Jezusowi, dbając o Jego rozwój i wzrastanie „w mądrości, w latach i w łasce”. Dbał o Jego fizyczny i psychiczny rozwój, bezpieczeństwo, codzienny byt, strzegł życia, chronił przed wrogami, uczył pracy. Dorosłego Jezusa nazywano «synem cieśli». Był dla Jezusa przykładem mądrości, która karmi się Słowem Bożym. Prowadził Go w szabat do synagogi w Nazarecie, z Nim słuchał Pisma Świętego, obserwował Jego zasłuchanie w Bogu, podziwiał wiedzę, gdy jako dwunastoletnie dziecko dyskutował On w świątyni z uczonymi w prawie. Bóg posłużył się św. Józefem, by Jezus mógł «napełniać się mądrością» i wzrostem w łasce Bożej. Patron dnia dzisiejszego spełnił swoją rolę w sposób wyjątkowy. Jest wzorem dla wszystkich rodziców. Wraz z Maryją umacniał w sercu Jezusa ducha wiary, modlitwy, adoracji, przyjęcia woli Bożej. Jako «człowiek sprawiedliwy» uczył Go przykładem własnego życia. Wychowywał jako ten, który zawsze pozwala się prowadzić intuicji wiary, który wie, że zbawienie nie pochodzi z przestrzegania prawa, ale jest łaską Boga, Jego wierności i miłości”.

tc/ rv
za: Radio Watykańskie


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: