Madryt: Hiszpanie wyszli na ulicę, by bronić życia i macierzyństwa

24 marca 2014 | autor: o. Admin
Madryt: Hiszpanie wyszli na ulicę, by bronić życia i macierzyństwa
Z Życia Kościoła
0

W ponad 30 miastach Hiszpanii na ulice wyszły manifestacje w obronie życia, kobiety i macierzyństwa.

Uczestnicy domagają się od rządu „skutecznej polityki, aby kobieta mogła skorzystać z prawa do macierzyństwa”.

Już po raz czwarty rok z rzędu ponad 500 organizacji prorodzinnych i pro-life przyjechało z całego kraju do Madrytu, aby opowiedzieć się publicznie za życiem. Słoneczna pogoda sprzyjała dzisiejszej manifestacji, która w radosnej i rodzinnej atmosferze przeszła ulicami Madrytu. Szczególną sympatię budziły maluchy, które mocno ściskały flagi, czerwone serduszka bądź balony. Nad głowami powiewały flagi praktycznie ze wszystkich regionów. W tym roku do tradycyjnego hasła: „Tak dla życia” dołączono jeszcze jedno: „Za życiem, kobietą i macierzyństwem”. „Ta manifestacja jest ważna, ponieważ przez ostatnie cztery lata niejednego zmusiła do refleksji. Hiszpania ma szanse, aby stać pionierem jeśli chodzi o obronę prawa do życia, a my możemy wziąć aktywny udział w tej zmianie”, mówi Ines Cuartero, rzecznik Platformy Sí a la Vida – Tak dla życia. „Jako społeczeństwo nie możemy zostawić kobiety samej. Macierzyństwo jest dobrem społecznym, które trzeba chronić. Kobiety muszą móc liczyć na pomoc”.

Hiszpania jest trzecim krajem w UE pod względem liczby aborcji (112.390 w 2012 r.). Zajmuje natomiast jedno z ostatnich miejsc jeśli chodzi o pomoc rodzinie z dziećmi. W tej chwili w kraju trwa debata nad zmiana ustawy o aborcji, którą przyjął – wbrew protestom społecznym – rząd premiera Zapatero. Aborcja została uznana wówczas za „prawo kobiety”.

Dzisiejsza manifestacja miała charakter otwarty, bezwyznaniowy i apolityczny. Na zakończenie został odczytany manifest, w którym organizatorzy domagali się od rządu m.in. realnego wsparcia dla kobiet w ciąży, skutecznej polityki prorodzinnej oraz uznania „macierzyństwa i życia za dobro społeczne, które jest cenione i wspierane”.

M. Raczkiewicz, Madryt
za: Radio Watykańskie


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: