Franciszkanie na rzecz ekologii

25 marca 2014 | autor: o. Admin
Franciszkanie na rzecz ekologii
Franciszkański świat
0

Na stronie internetowej www.francis35.org znajduje się tekst „Franciszkanie na rzecz ekologii”, przygotowany przez międzyfranciszkańską komisję „Sprawiedliwość i Integralność Stworzenia”.

W 35. rocznicę ogłoszenia św. Franciszka niebiańskim patronem ekologów (1979), zostaje ponownie przywołane wielkie dziedzictwo, które pobudza także naszą odpowiedzialność. Kwestia ekologii jest dzisiaj szczególnie nagląca: w pierwszych szeregach walczących o nią powinny się znaleźć rodziny franciszkańskie i wielbiciele Świętego z Asyżu.
Także papież Franciszek zaprasza nas do uruchomienia „ekologii troski”, gdyż „za każdym razem, gdy nie będziemy troszczyć się o stworzenie, o naszych braci i siostry, pozostawiamy otwartą drogę zniszczeniu i nasze serca ulegają zatwardzeniu” (homilia z 19 marca 2013 r.).
Na tej samej stronie ineternetowej można znaleźć, w różnych językach, materiał do refleksji i modlitwy, ale takż wskazówki pomocne w organizowaniu spotkań o charakterze międzyreligijnym.
W świecie, w którym łatwiej jest dostrzec to, czego brakuje i co powinno być, dziękczynienie i chwała należą do rzadkości: odzyskajmy zatem przede wszystkim, razem z naszym Serafickim Ojcem, wymiar chwały, który ogarnie każdego człowieka i każde stworzenie ukierunkowując ich na Najwyższego. Zyskamy wówczas styl życia inspirowany sprawiedliwością i pokojem.

Pierwsza prezentacja „Franciszkanie na rzecz ekologii” ukazała się w Osservatore Romano 21 marca br.

fr. Ugo Sartorio OFMConv

za: ofmconv.net


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: