Papież: gnuśność i formalizm zamykają na zbawienie i prowadzą do hipokryzji

1 kwietnia 2014 | autor: o. Admin
Papież: gnuśność i formalizm zamykają na zbawienie i prowadzą do hipokryzji
Z Życia Kościoła
0

Chrześcijanie powinni przekraczać wszelkie formalizmy i pokonując swą gnuśność odważnie głosić Ewangelię.

Papież Franciszek mówił o tym w czasie porannej Mszy w Domu św. Marty. W swym rozważaniu wyszedł od ewangelicznej sceny uzdrowienia paralityka. W odpowiedzi na pytanie Jezusa „Czy chcesz stać się zdrowym?” stwierdził on, że nie ma człowieka, aby wprowadził go do sadzawki. Jezus odpowiada mu na to, by wstał i szedł. Uzdrowienie spotyka się z natychmiastową krytyką, ponieważ dokonało się w szabat. Franciszek wskazał, że scena ta ukazuje nam dwie choroby ducha: graniczące z gnuśnością poddanie się losowi i formalizm.

„Myślę o wielu chrześcijanach, o wielu katolikach: tak, są katolikami, ale pozbawionymi entuzjazmu, wręcz zgorzkniałymi! Tak, życie jest takie, ale Kościół…Chodzą na Mszę w każdą niedzielę, ale lepiej się nie wychylać; wiara jest mi potrzebna dla mojego ocalenia, ale nie czuję konieczności, by dawać ją innym. Każdy w swoim domu, spokojny… Kiedy coś zrobisz, potem słyszysz przyganę: «Nie, lepiej nie ryzykować…». To choroba gnuśności, gnuśności chrześcijan. Taka postawa paraliżuje apostolski zapał, czyni z chrześcijan ludzi nieruchomych, spokojnych, jednak nie w dobrym tego słowa znaczeniu, ale takich, którzy nie się przejmują, by wyjść i głosić Ewangelię. To osoby znieczulone” – powiedział Ojciec Święty.

Papież mówił też o grzechu formalizmu chrześcijan. Zamiast zrobić miejsce na łaskę Bożą, skupiają się na sprawdzaniu dokumentów czy zaświadczeń. W ten sposób – podkreślił Franciszek – zamykają drzwi łasce zbawienia. Remedium na to jest postawa Chrystusa i sposób, w jaki zbliża się On do ludzi chorych i poranionych.

„Dwa chrześcijańskie słowa: «Chcesz wyzdrowieć? Nie grzesz więcej». Jednak najpierw go uzdrawia. Najpierw leczy, a potem mówi «Nie grzesz więcej». Słowa wypowiedziane z czułością, z miłością. To jest droga chrześcijańska, droga apostolskiego zapału: zbliżać się do wielu ludzi, rannych w tym szpitalu polowym, niejednokrotnie zranionych przez mężczyzn i kobiety Kościoła. To słowo brata i siostry: chcesz wyzdrowieć? A dopiero potem: «Ach, nie grzesz już więcej, to nie przynosi pożytku». Zdecydowanie lepiej tak: te dwa słowa Jezusa są piękniejsze niż postawa gnuśności czy hipokryzji” – powiedział Papież.

bz/ rv
za: Radio Watykańskie


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: