Watykan: konferencja prasowa przed kanonizacją Jana XXIII i Jana Pawła II

1 kwietnia 2014 | autor: o. Admin
Watykan: konferencja prasowa przed kanonizacją Jana XXIII i Jana Pawła II
Z Życia Kościoła
0

Czuwanie modlitewne w 11 kościołach Rzymu (w tym dla Polaków w kościele św. Agnieszki na Piazza Navona) poprzedzi w sobotnią noc kanonizację Jana XXIII i Jana Pawła II.

Będzie ono połączone ze sprawowaniem sakramentu pojednania. W ten sposób organizatorzy uroczystości kanonizacyjnych chcą symbolicznie zaznaczyć fakt, iż to historyczne wydarzenie odbędzie się w Niedzielę Bożego Miłosierdzia i jest przede wszystkim świętem wiary. W Watykanie odbyła się dziś specjalna konferencja prasowa na temat przygotowań do tej podwójnej kanonizacji.

Liturgię kanonizacyjną na Placu św. Piotra o godz. 10 poprzedzi wspólna Koronka do Bożego Miłosierdzia. Na Mszy obecne będą dwie kobiety, których uzdrowienie uznano za cuda przypisywane wstawiennictwu Jana Pawła II w jego procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. Są to francuska zakonnica Marie Simon-Pierre i Floribeth Mora Diaz z Kostaryki. Na plac przyniesione zostaną także relikwiarze obu Papieży (Jana Pawła II ten sam co na liturgii beatyfikacyjnej, a Jana XXIII, specjalnie na obecną okazję wykonany, będzie bliźniaczo podobny). Organizatorzy nie wykluczają, że w kanonizacji będzie uczestniczył Benedykt XVI.

Liturgii dziękczynnej na Placu św. Piotra w poniedziałek 28 kwietnia przewodniczyć będzie o godz. 10 archiprezbiter bazyliki watykańskiej kard. Angelo Comastri. Strona watykańska przypomina, że na wydarzenia kanonizacyjne nie ma wejściówek. Ks. Federico Lombardi zaprosił wiernych, by bez obawy przyjechali na uroczystości do Rzymu. Stwierdził jednocześnie, że Watykan nie prowadzi żadnych szacunków na temat spodziewanej liczby pielgrzymów. Podkreślił jedynie, że wypełniony po brzegi plac św. Piotra i prowadząca do niego Via della Conciliazione oznacza ponad ćwierć miliona pielgrzymów.

bz/ rv
za: Radio Watykańskie


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: