papieska katecheza o pięknie i wielkości sakramentu małżeństwa

3 kwietnia 2014 | autor: o. Admin
papieska katecheza o pięknie i wielkości sakramentu małżeństwa
Z Życia Kościoła
0

Małżeństwo to wspaniały zamysł Boga. Realizuje się jednak w prostocie i kruchości ludzkiego życia.

Dlatego małżonkowie muszą się oprzeć na Bogu, nawzajem się za siebie modlić i odważnie chcieć żyć razem – mówił Franciszek na audiencji ogólnej. Katechezę poświęcił sakramentowi małżeństwa. Swój zamysł w tym względzie Bóg ujawnił już na samym początku Pisma Świętego. „Stworzył człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę… Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem” (Rdz 1,27; 2,24).

„Obrazem Boga jest para małżeńska, mężczyzna i kobieta, oboje, nie tylko mężczyzna ani nie tylko kobieta, ale oboje – podkreślił Ojciec Święty. – I to właśnie jest obrazem Boga. Miłość, przymierze Boga z nami w tym się odzwierciedla, w przymierzu małżeńskim. I to jest piękne, bardzo piękne! Zostaliśmy stworzeni dla miłości, jako odbicie Boga i Jego miłości. I w związku małżeńskim mężczyzna i kobieta realizują to powołanie we wzajemności, pełnej i definitywnej wspólnocie życia. Kiedy mężczyzna i kobieta sprawują sakrament małżeństwa, Bóg, by tak powiedzieć, w nich się odzwierciedla”.

Franciszek przypomniał, że zgodnie z nauczaniem św. Pawła chrześcijańskie małżeństwo jest też odzwierciedleniem relacji między Chrystusem a Kościołem. Przyznał, że realizacja Bożego zamysłu nie jest łatwa, wymaga wielu starań.

„Ważne jest zachować żywą relację z Bogiem, która stoi u podstaw więzi małżeńskiej – zaznaczył Papież. – Kiedy rodzina się modli, więź zostaje zachowana. Kiedy mąż modli się za żonę, a żona za męża, ta więź staje się coraz silniejsza. Modlą się razem. To prawda, że w życiu małżeńskim jest tak wiele trudności, nieprawdaż? Bo praca, bo pieniędzy nie starcza, bo dzieci mają problemy. I tak często małżonkowie stają się nerwowi, kłócą się. Czyż nie tak? Wciąż to samo, małżonkowie się kłócą. Niekiedy latają talerze. Śmiejecie się, ale taka jest prawda. Nie powinno nas to zasmucać. Taka jest ludzka kondycja. Ważne, że miłość jest silniejsza od tych chwil kłótni. Dlatego radzę małżonkom nie kończyć dnia bez przywrócenia pokoju. Nigdy. By przywrócić pokój, nie trzeba wzywać ONZ. Wystarczy mały gest, trochę czułości. «No to dobranoc. Do jutra». A jutro rozpoczyna się od nowa. I to jest życie: w ten sposób iść do przodu, odważnie chcąc żyć razem. Jest to wielkie i piękne. Życie małżeńskie jest piękne, zawsze musimy je chronić, musimy chronić dzieci”.

tc/ rv
za: Radio Watykańskie


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: