Papież kanonizował troje misjonarzy Ameryki

4 kwietnia 2014 | autor: o. Admin
Papież kanonizował troje misjonarzy Ameryki
Z Życia Kościoła
0

Kościół katolicki ma troje nowych świętych.

Po przyjęciu relacji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato, Ojciec Święty dokonał kanonizacji równoważnej trojga misjonarzy, którzy w XVI i XVII wieku udali się z Europy do Ameryki.

Postacią najbardziej z nich znaną jest św. Józef Anchieta. Ten hiszpański jezuita ewangelizował Indian w Brazylii, ucząc się ich języka. Zmarł tam pod koniec XVI stulecia, w 1597 r. Dał początek największemu dziś brazylijskiemu miastu, São Paulo, które wyrosło wokół założonego przez niego kolegium św. Pawła.

Ponadto Papież wpisał w poczet świętych dwoje Francuzów, którzy w XVII wieku wyruszyli na misje do Kanady. Są to: pierwszy biskup tego kraju, św. Franciszek de Montmorency-Laval, zmarły w 1708 r. w Quebecu, którego był ordynariuszem, oraz zmarła tamże św. Maria od Wcielenia Guyart-Martin. Ta ostatnia była żoną i matką, a młodo owdowiawszy wstąpiła do urszulanek i została misjonarką kanadyjskich Indian, ucząc się ich języka.

Dodajmy, że wszystkich troje dziś kanonizowanych europejskich misjonarzy Ameryki ogłosił błogosławionymi Jan Paweł II. Było to w 1980 r., i to tego samego dnia 22 czerwca, razem z pierwszą wyniesioną do chwały ołtarzy Indianką, Katarzyną Tekakwithą. Tę XVII-wieczną Kanadyjkę kanonizował później, w 2012 r., Benedykt XVI.

ak/ rv
za: Radio Watykańskie
z
djęcie: noticias.uol.com.br


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: