Gniezno: Uroczystości św. Wojciecha

6 maja 2014 | autor: o. Admin
Gniezno: Uroczystości św. Wojciecha
Z Życia Prowincji
0

W Gnieźnie w dniach  3 i 4 maja 2014 roku odbywały się doroczne uroczystości ku czci św. Wojciecha, patrona archidiecezji gnieźnieńskiej i całej Polski. 

W tym roku był to także ogólnopolski dzień dziękczynienia za kanonizację papieża Jana Pawła II. Tradycyjnie do Gniezna ściągają tłumy pielgrzymów, którzy chcą modlić się przy relikwiach świętego. Łącznie w świętowaniu wzięło udział kilka tysięcy osób świeckich (oprócz pielgrzymów bardzo wielu mieszkańców Gniezna) oraz arcybiskupi i biskupi z Polski i zagranicy, a także wielu kapłanów, zakonników i zakonnic. W uroczystościach wzięli też udział – jak każdego roku – franciszkanie z gnieźnieńskiego konwentu oraz wierni z franciszkańskiej parafii.

Uroczystości rozpoczęły się w sobotę 03 maja o godz. 19.3o I Nieszporami ku czci św. Wojciecha. Nieszpory sprawowane były w katedrze; liturgii przewodniczył abp Stanisław Gądecki metropolita poznański, zaś kazanie wygłosił abp Marek Jędraszewski metropolita łódzki.  Po modlitwie z katedry wyruszyła rzesza wiernych, którzy procesyjnie, krocząc ulicami Gniezna, udali się do kościoła św. Michała na wzgórzu barskim.

Niedzielne uroczystości rozpoczęła tradycyjnie procesja z relikwiami św. Wojciecha, która przeszła udekorowanymi ulicami Gniezna na Plac św. Wojciecha u stóp katedry. Oprócz srebrnego relikwiarza biskupa męczennika niesiono w niej także relikwie św. Jana Pawła II, św. Stanisława, bł. Radzyma Gaudentego oraz innych świętych i błogosławionych. Bracia Postulanci  nieśli relikwie bł. Jolenty, która po śmierci spoczęła w kościele przy klasztorze przez siebie ufundowanym.  Po zakończeniu procesji biskupi udali się do katedry gnieźnieńskiej, gdzie kard. Stanisław Dziwisz, w obecności Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka, poświęcił kaplicę dedykowaną św. Janowi Pawłowi II. Z okazji kanonizacji papieża Polaka, z inicjatywy Prymasa, na nowo zaaranżowano jej wnętrze. Powstał m.in. ołtarz, na którym znajdują się relikwie świętego papieża, uroczyście przekazane archidiecezji gnieźnieńskiej podczas uroczystości świętowojciechowych w 2012 roku.

Uroczystą sumę odpustową koncelebrowało blisko 40 arcybiskupów i biskupów. Homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz z Krakowa. W uroczystościach uczestniczyli duchowni z Niemiec i Czech, przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, burmistrzowie i merowie miast zaprzyjaźnionych z Gnieznem, władze uczelni wyższych, reprezentanci organizacji i stowarzyszeń kościelnych, bractw i zakonów rycerskich, młodzież, mieszkańcy Gniezna i pielgrzymi, także z Ukrainy.

Przed liturgią i w jej trakcie korzystać można było z posługi sakramentu pokuty i pojednania, którego m.in. udzielali franciszkanie, którzy w Gnieźnie i okolicach znani są z posługi konfesjonału.

Jak co roku pod koniec Mszy św. nuncjusz apostolski w Polsce abpCelestino Migliorepobłogosławił i wręczył krzyże misyjne duchownym i świeckim udającym się na misje.Krzyże misyjne przyjęło 41 osób.

W całych uroczystościach brali udział także postulanci, którzy swój czas przed nowicjatem spędzają właśnie w Gnieźnie. Licznie reprezentowana była franciszkańska parafia przez wiernych z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, Rycerstwa Niepokalanej, Żywego Różańca i służby liturgicznej.

Gnieźnieńskie uroczystości świętowojciechowe należą do najstarszych i największych w Polsce. Pierwszym odnotowanym przez kroniki aktem kultu św. Wojciecha był Zjazd Gnieźnieński w roku 1000. Kolejne wzmianki odnotowano na przełomie XII i XIII wieku. Z okresu tego pochodzi kilkanaście dokumentów noszących podpisy książąt wielkopolskich i tę samą datę – 23 kwietnia, co wskazuje na to, że uroczystości patronalne ku czci św. Wojciecha miały już formę zorganizowaną. Na przestrzeni wieków do grobu św. Wojciecha pielgrzymowali zarówno „maluczcy”, jak i potężni. Szczególnie często zjawiali się wGnieźnie jako pątnicy książę Bolesław Pobożny i Przemysł II. U relikwii męczennika modlił się także Władysław Jagiełło po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem. Orędownictwu św. Wojciecha polecił się także król Zygmunt Stary, który wobec zagrożenia tureckiego w 1511 roku publicznie oświadczył, że zamiast liczyć na pomoc innych narodów lub szczęście wojenne, woli liczyć na św. Wojciecha. Uroczystości świętowojciechowe o charakterze zbliżonym do współczesnego zaczęto organizować w Gnieźnie w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Święty Jan Paweł II uczestniczył w nich co roku najpierw jako biskup, a później jako arcybiskup metropolita krakowski. Wspólnie z kard. Stefanem Wyszyńskim udzielał także błogosławieństwa dzieciom na zakończenie uroczystości.


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: