Wilno: Kaplica królewska w kościele franciszkańskim

10 czerwca 2014 | autor: o. Admin
Wilno: Kaplica królewska w kościele franciszkańskim
Z Życia Prowincji
0

W wileńskiej świątyni pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Trockiej 8 czerwca 2014 r. został poświęcony obraz Władysława Jagiełły, króla Polski i Wielkiego Księcia Litwy.

Obraz został zawieszony w kaplicy św. Jadwigi Andegaweńskiej naprzeciwko obrazu królowej. Inicjatorem i fundatorem wizerunku władcy jest ks. prof. Stanisław Koczwara z Polski. W niedzielę Zesłania Ducha Świętego, uroczystość, która w tym roku przypadła w dniu 8 czerwca – w liturgiczne wspomnienie św. Jadwigi królowej, Msze św. w języku polskim i litewskim celebrowali franciszkanin o. Marek Dettlaff oraz ks. Stanisław Koczwara. Ks. Stanisław wygłosił również homilię o działaniu Bożej Opatrzności w historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów za rządów Jagiełły i Jadwigi.

Po nabożeństwie kapłani odmówili modlitwę i poświęcili obraz króla Polski. Autorem obrazu króla Władysława Jagiełły (podobnie jak i św. Jadwigi) jest malarz Dariusz Nadzieja z Polski. Miejsce, gdzie w kościele znajduje się ołtarz z relikwiami św. Jadwigi, obraz Jagiełły oraz tablica, upamiętniające ubiegłoroczną 600. rocznicę Unii Horodelskiej, powoli zostaje przekształcane w kaplicę królewską Jagiellonów.

Teresa Worobiej
za: l24.lt


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: