Hiszpania: nagroda dla o. Tarsicio de Azcona OFMCap

15 czerwca 2014 | autor: o. Admin
Hiszpania: nagroda dla o. Tarsicio de Azcona OFMCap
Franciszkański świat
0

Znany hiszpański historyk, o. Tarsicio de Azcona OFMCap otrzymał prestiżową Nagrodę Księcia Viany – Premio Príncipe de Viana „Kultura 2014”.

Uroczystości wręczenia wyróżnienia kapucynowi przewodniczył sam książę Filip z żoną Letizią. Oboje oni wkrótce zasiądą na tronie królewskim Hiszpanii. Ceremonia odbyła się w historycznym klasztorze w Leyre.

90-letni laureat odebrał nagrodę z rąk księcia Filipa ubrany we franciszkański habit, co wywołało duże zainteresowanie mediów. „Przekonałem się, że w Kościele katolickim zawsze istniała reforma. Nie była jednak rozumiana jako poprawa nadużyć, ale jako prawo i kryterium życia”. Reforma „trwała w Kościele hiszpańskim już przed Lutrem – powiedział historyk w podziękowaniu. – Zachowując pokój i zgodę idziemy razem ku dobrobytowi. Historii nie da się powstrzymać i tworzymy ją wspólnie”.

Kapucyn urodził się w 1923 r. w miejscowości Azcona (Navarra). Doktorat z historii Kościoła obronił na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Studiował również archiwistykę w Watykanie. Wykładał na kilku uniwersytetach blisko 40 lat.

Jesús Morrás Santamaría, w życiu zakonnym Tarsicio z Azcony, jest jednym z największych specjalistów w historii średniowiecza. Wiele uwagi poświęcił reformie Kościoła w Hiszpanii przed reformacją luterańską, szczególnie w czasach tzw. Królów Katolickich. Wśród jego licznych publikacji na szczególną uwagę zasługuje studium „Izabela Katolicka. Życie i panowanie”. Jest ono niezbędne dla poznania tego okresu historii Hiszpanii.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt
za: Radio Watykańskie
zdjęcie: casareal.es


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: