Piza: Uroczystości ku czci św. Antoniego Padewskiego 2014

15 czerwca 2014 | autor: o. Admin
Piza: Uroczystości ku czci św. Antoniego Padewskiego 2014
Z Życia Prowincji
0

Jak każdego roku 13 czerwca obchodziliśmy w naszym franciszkańskim kościele w Pizie uroczystości ku czci św. Antoniego z Padwy.

Triduum przygotowujące do święta poprowadził o. Krzysztof Bartczak, który przewodniczył wieczornym Mszom św. i wygłosił okolicznościowe kazania. Wieczorne celebracje poprzedzone były godzinną adoracją Najświętszego Sakramentu, podczas których mieliśmy okazję medytować fragmenty pism Doktora Ewangelicznego.

Głównej mszy odpustowej przewodniczył don Francesco Bachi, wicerektor seminarium pizańskiego oraz wikariusz parafii św. Katarzyny z Aleksandrii. (Parafia św. Katarzyny wraz z naszą parafią i parafią św. Michała in Borgo tworzy tzw. unità pastorale). Kościół wypełniony był czcicielami świętego z Padwy. Po mszy św. udaliśmy się z procesją ulicami parafii. Orszakowi przewodniczył don Francesco niosący relikwie św. Antoniego. Tuż za nim, na specjalnym powozie, wieziona była figura św. Antoniego przyozdobiona kobiercem z lilii. W tym roku procesja ponownie udała się trasą, której kawałek przebiegał głównym deptakiem handlowym miasta, co u niektórych ‚widzów’ wywołało niemałe zdziwienie. Ze względu na żar lejący się z nieba trasę procesji pokonaliśmy w rekordowo krótkim czasie. Po powrocie na plac kościelny i końcowym błogosławieństwie uczestnicy procesji ‚ogołocili’ figurę św. Antoniego, zabierając do domów lilie, którymi była ona przyozdobiona. Przez cały dzień tercjarze franciszkańscy rozprowadzali tradycyjne ‘chlebki/bułeczki św. Antoniego’.

Grazie sant’Antonio!


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: