Kłajpeda: Nowy krzyż

7 lipca 2014 | autor: o. Admin
Kłajpeda: Nowy krzyż
Z Życia Prowincji
0

W pierwszy piątek miesiąca, 4 lipca 2014 r., po wieczornej Mszy św. w parafii św. Brunona w Kłajpedzie (Litwa) odbyło się poświęcenie nowego krzyża.

W alei Debreceno od ponad dwudziewstu lat stał krzyż. Niestety, w maju został przez chuliganów przewrócony i połamany. Na pierwszym krzyżu przybita była tabliczka z napisem oznajmującym motywy, jakie przyświecały inicjatorom ustawienia krzyża w tym miejscu. Tekst brzmiał: „Panie Boże zachowaj tę aleję dla inwalidy, emeryty i dziecka”. Owa aleja spełnia niezwykle ważne zadanie. Między szarymi, betonowymi „sypialniami” uchowała się zielona oaza. Wzdłuż kolejnych podwórek i blokowisk biegną dwa chodniki rozdzielone szerokim pasem trawy, krzewów i drzew, miejsce spacerów osób straszych, mam z wózkami, zabawy dzieci czy spotkań młodzieży. Również jest to główna arteria dla pieszych, którzy w jedną stronę mogą dojść do parku i szkół, a w drugą do głównych linii autobusowych albo do polikliniki.

Dzięki staraniom parafianina, pana Gintarasa i jego przyjaciół, w miejscu starego krzyża został ustawiony nowy. Podczas nabożeństwa przebłagalnego za zniszczenie krzyża, znaku naszego zbawienia i wielkiej miłości Boga do ludzi, została odczytana litania do Najśw. Serca Pana Jezusa i odśpiewana pieśń pochwalna ku czci krzyża. Ojciec Stanisław Szwajkowski, gwardian i proboszcz kłajpedzki, uroczyście poświęcił nowy krzyż i wyraził nadzieję, że „ten krzyż będzie tu stać, bo tutaj jest jego miejsce”.

Niech Pan Bóg będzie litościwy dla wandalów, bez względu na to, z jakich powodów sprofanowali krzyż, a nam wszystkim wszczepia wrażliwość na obecność znaków wiary w naszym otoczeniu.


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: