Australia: jak być szczęśliwym świadkiem Chrystusa w zakonie?

22 lipca 2014 | autor: o. Admin
Australia: jak być szczęśliwym świadkiem Chrystusa w zakonie?
Z Życia Kościoła
0

Do wspólnotowego świadectwa, które objawiałoby Bożą miłość, zachęcał australijskich zakonników prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Kard. João Bráz de Aviz był gościem spotkania przełożonych zakonnych tego kraju-kontynentu, które odbyło się w Melbourne. Obradowali oni pod hasłem „Przeżywać wyzwania jako protagoniści w atmosferze przemian”. 

Brazylijski purpurat zwrócił uwagę, że chrześcijańskie świadectwo musi zawsze wychodzić od osobistej relacji z Bogiem. W przypadku zakonników powinno ono być też związane z przejrzystym świadectwem więzi łączącej ich we wspólnotę. „Dzisiaj nie wystarczą już zasady moralne, duchowa spuścizna przeszłości czy jakaś ideologia, by uwiarygodnić głoszenie i świadectwo o Chrystusie – stwierdził kard. Bráz de Aviz. – Niezbędne jest wspólnotowe świadectwo duchowości komunii, o której Jan Paweł II prorokował jako o sile Kościoła nowego tysiąclecia”. Prefekt dykasterii spraw zakonnych dodał, że tylko w ten sposób osoby konsekrowane będą mogły odpowiedzieć na wyzwania współczesności i, do czego nawołuje Papież Franciszek, „obudzić świat”. 

Kontekstem owych wyzwań jest dzisiaj przede wszystkim narastająca ilość relacji międzyludzkich wspieranych przez technikę, a osłabianych przez indywidualizm, relatywizm i sekularyzację. Uderza to w takie zakonne wartości, jak posłuszeństwo czy braterstwo. „W naszej dykasterii jesteśmy świadkami, że motywacje porzucenia życia zakonnego pochodzą nie tyle z uznania własnej pomyłki co do drogi powołania, ile z poczucia obcości we wspólnocie i braku poczucia szczęścia” – stwierdził kard. Bráz de Aviz. Jego zdaniem oznacza to potrzebę odkrycia na nowo relacji z Bogiem, który jest miłością i który czyni różnorodność w jedności.

tc/ rv
za: Radio Watykańskie
zdjęcie: franciszkanie.gdansk.pl


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: