Hiszpania: uroczystości św. Jakuba Apostoła

26 lipca 2014 | autor: o. Admin
Hiszpania: uroczystości św. Jakuba Apostoła
Z Życia Kościoła
0

W Santiago de Composteli uczczono patrona Hiszpanii św. Jakuba Apostoła. Zgodnie ze zwyczajem, co roku w uroczystościach u jego grobu bierze udział sam monarcha bądź przedstawiciel rodziny królewskiej.

Powierza on cały naród opiece i wstawiennictwu Świętego. W tym roku po raz pierwszy uczynił to król Filip VI, który zawierzył mu szczególnie osoby dotknięte kryzysem i bezrobociem, a także ludzi młodych. Podkreślił także, że w Hiszpanii, „jednej i zróżnicowanej”, jest miejsce dla wszystkich.

Uroczystej Eucharystii, w której uczestniczyły władze państwowe i regionalne oraz liczni pielgrzymi, przewodniczył abp Julián Barrio. „Podczas tej uroczystości przypominamy, że wartości chrześcijańskie przyczyniły się do integralnego rozwoju ludzi, tworząc kulturę, która ma pokonać nieufność i utwierdzić postawę miłosiernego samarytanina. Bez tego kulturowego kształtu we wszystkich wymiarach naszego życia trudno byłoby nas zrozumieć, na poziomie osobistym i społecznym, jako naród – powiedział w homilii metropolita Santiago de Composteli. – Kto wierzy i miłuje, ten staje się budowniczym cywilizacji miłości, w której Chrystus spełnia nasze pragnienia szczęścia”.

Uroczystość zakończył hymn ku czci Apostoła Jakuba. W tym czasie tradycyjnie rozkołysano botafumeiro, czyli potężną kadzielnicę, która z szumem przelatywała nad głowami zebranych, pozostawiając kłęby pachnącego kadzidła.

Garść liczb związanych z pielgrzymkami:

Ponad 100 tys. pątników dotarło do Santiago de Composteli w pierwszym półroczu, o 7 tys. więcej niż rok temu. Większość, blisko 58%, to cudzoziemcy, resztę, ok. 42%, stanowią Hiszpanie – wynika z danych Biura Pielgrzyma tamtejszej katedry. Statystyki obejmują pielgrzymów, którzy pokonali co najmniej 100 km pieszo lub 200 km na rowerze.

Ponad 51% pielgrzymów wyruszyło na Szlak Apostoła Jakuba z „powodów religijnych i innych”, natomiast 42% zrobiło to „wyłącznie z motywów religijnych”. Ok. 6% kierowało się „motywami niereligijnymi”. Zdecydowana większość przybyła do grobu św. Jakuba pieszo (87, 9%), o wiele mniej na rowerze (11,5%) lub konno (mniej niż 1%). Warto zauważyć, że 56 osób przebyło szlak na wózku inwalidzkim. Spośród pielgrzymów 55% to mężczyźni.

Jeśli chodzi o pochodzenie pielgrzymów hiszpańskich, to najwięcej przybyło z Madrytu, Andaluzji, Katalonii i Walencji. Wśród cudzoziemców najwięcej jest Niemców (8,4%), Włochów (6,9%), Portugalczyków (6,1%), Amerykanów (5,8%) i Francuzów (4,6%). Z roku na rok rośnie stopniowo liczba Polaków. Wśród pielgrzymów największym powodzeniem cieszy się tzw. szlak francuski (68,7%). Dane pokazują także, że coraz więcej osób rozpoczyna pielgrzymkę do Santiago de Composteli poza Hiszpanią – głównie w Niemczech, Belgii, Szwajcarii, Austrii, a nawet w Finlandii. W ciągu ostatnich 10 lat Szlak Jakubowy przeszło 1,7 mln osób.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt
za: Radio Watykańskie


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: