Niepokalanów: 75-lecie Prowincji Niepokalanej

18 sierpnia 2014 | autor: o. Admin
Niepokalanów: 75-lecie Prowincji Niepokalanej
Franciszkański świat
0

15 sierpnia 2014 r. w Niepokalanowie odbyły się uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i 75 – lecia istnienia Warszawskiej Prowincji Matki Bożej Niepokalanej Braci Franciszkanów Konwentualnych.

Podczas Mszy św. plac za Bazyliką wypełnił się po brzegi wiernymi. Piękna, słoneczna pogoda pomagała w przeżywaniu Eucharystii, której przewodniczył przełożony Prowincji Warszawskiej Franciszkanów Konwentualnych ojciec Wiesław Pyzio OFMConv.

Kazanie wygłosił Generał Zakonu ojciec Marco Tasca OFMConv. W homilii dziękował zakonnikom za lata posługi, ale także zwracał uwagę na niebezpieczeństwa jakie im grożą.

Proście o łaskę bracia, proście o łaskę, poprzez wstawiennictwo św. Maksymiliana i wszystkich naszych świętych braci – zaapelował do zgromadzonych zakonników Generał.

Życzył on także franciszkanom, aby zawsze mieli pod ręką kogoś zdolnego do pobudzania ich do ewangelicznej gorliwości, do dawania bodźców na zasadzie przysłowiowego wbijania szpilki.

Niech wszyscy święci franciszkańscy modlą się za nas do Pana Jezusa. Dzisiaj w szczególny sposób pragniemy ofiarować się modlitwom Matki Bożej i św. Jana Pawła II – stwierdził na zakończenie o. Tasca.

Po Mszy św. zgodnie z tradycją poświęcono bukiety ziół i kwiatów. W uroczystości brali udział przede wszystkim czciciele Matki Bożej, św. Maksymiliana, przełożeni franciszkańskich klasztorów i prowincjałowie dwóch pozostałych prowincji franciszkańskich.

Bracia franciszkanie przygotowali także spektakl o św. Maksymilianie, który został przedstawiony o godz. 17.00 w sali św. Bonawentury za bazyliką.

Warszawska Prowincja Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych powstała 23 sierpnia 1939 r. w wyniku podziału Prowincji polskiej św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię. Siedzibą nowej Prowincji została Warszawa.

Agnieszka Goleniak

Dyrektor Programowy Radia Niepokalanów
Radio Niepokalanów

za: franciszkanie.pl


Najczęściej czytane:

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

%d bloggers like this: